Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TK: wniosek prokuratora generalnego nieuzasadniony

0
Podziel się:

Prezes TK Marek Safjan ocenił w piątek jako
"nieuzasadniony" wniosek prokuratora generalnego o odroczenie
posiedzenia Trybunału, który zajmuje się zaskarżonymi przepisami
samorządowej nowelizacji wyborczej. TK zdecydował, że nie odroczy
posiedzenia.

Prezes TK Marek Safjan ocenił w piątek jako "nieuzasadniony" wniosek prokuratora generalnego o odroczenie posiedzenia Trybunału, który zajmuje się zaskarżonymi przepisami samorządowej nowelizacji wyborczej. TK zdecydował, że nie odroczy posiedzenia.

Zastępca prokuratora generalnego Przemysław Piątek zgłosił wniosek o odroczenie postępowania do czasu wydania przez premiera opinii, co do kosztów jakie niosłoby za sobą przesunięcie wybór samorządowych ze względu na ewentualne uznanie za niekonstytucyjne nowych przepisów ordynacji wyborczej.

Jak wyjaśniał Safjan, ewentualne orzeczenie o niezgodności z konstytucją zaskarżonej nowelizacji - jeżeli miałaby się ona wiązać z koniecznością przeprowadzenia nowych wyborów samorządowych w innym terminie niż 12 listopada br. - wymagałoby ustalenia nowego kalendarza wyborczego.

"Jak wiadomo, przewidziane w ustawie czynności ordynacji wyborczej muszą być rozpisane na okres 60 dni. W każdym więc wypadku, gdyby zachodziła taka konieczność, przy hipotetycznym wyroku TK o niezgodności z konstytucją nowelizacji, będzie to data przypadająca w następnym roku kalendarzowym. A to oznacza, że środki na nowe wybory w niewielkim stopniu musiałyby być objęte wydatkami budżetu z 2006 r." - tłumaczył Safjan.

Dodał, że we wniosku prokuratora generalnego nie znalazły się także "argumenty balansujące inną możliwość - koszty związane z hipotetycznym orzeczeniem TK o niezgodności z konstytucją przepisów po 12 listopada".

"Z tych wszystkich względów TK postanowił uznać wniosek prokuratora za nieuzasadniony" - powiedział prezes Trybunału. (PAP)

agt/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)