Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tłumy żegnały prymasa Glempa w kościele wizytek

0
Podziel się

Od rana wystawiono trumnę z ciałem zmarłego prymasa seniora kardynała Józefa Glempa.

Tłumy żegnały prymasa Glempa w kościele wizytek
(Reytan/pl.wikipedia.org/własność publiczna)
bDAMbiSZ

Tłumy ludzi przybyły w sobotę do kościoła sióstr wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie od rana wystawiono trumnę z ciałem zmarłego prymasa seniora kardynała Józefa Glempa. Przed kościołem - mimo siarczystego mrozu - oczekiwało wiele osób, by oddać ostatni hołd.

Kościół, w którym przed laty homilie głosił i spowiadał ksiądz-poeta Jan Twardowski, w ciągu całego dnia zapełniali wierni. Jedni się modlili, inni czekali w długiej kolejce, by podejść do ustawionej w centralnym punkcie trumny, pokłonić się jej, dotknąć i przeżegnać się.

Świątynia rozbrzmiewała dźwiękami gitary i śpiewem kleryków z różnych krajów, studiujących w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym _ Redemptoris Mater _. _ Niby radosny psalm, a jednak pasuje na tę okazję, bo wzruszający _ - skomentowała w rozmowie z koleżanką starsza kobieta czekająca w kolejce.

bDAMbiTb

Wykonana z brązowego drewna trumna, ma prosty kształt. Na jej wieku przytwierdzono krucyfiks, położono otwartą Ewangelię oraz różaniec i ustawiono biało-złotą biskupią mitrę z wyhaftowanym złotą nicią napisem _ CREDO _ (wierzę - PAP). Na przymocowanej do trumny złotej tabliczce napisano: _ Józef kardynał Glemp, Arcybiskup-Metropolita Warszawski, Prymas Polski, ur. 18 grudnia 1929, zmarł 23 stycznia 2013 _.

Przed ustawioną na postumencie trumną ułożono czerwone kwiaty. Za katafalkiem, po jego lewej stronie na sztalugach stało czarno-białe zdjęcie zmarłego prymasa. Można było wpisywać się do księgi kondolencyjnej, co czynili liczni wierni.

_ - Najważniejsze, co człowiek może zostawić na ziemi, to dobro, które czyni innym. Ty czyniłeś to całe życie. Spoczywaj w pokoju _ - napisał w tej księdze Leszek Brunarski, profesor budownictwa, który prowadził budowę kościoła we wsi Kędzierówka pod Warszawą, konsekrowanego przez prymasa Glempa kilkanaście lat temu. W sobotę profesor przyszedł do kościoła Wizytek pożegnać prymasa, którego poznał wtedy osobiście.

Jak wspominał profesor, po uroczystej konsekracji w ogrodach przykościelnych urządzono przyjęcie _ pod chmurką _ z kuchniami polowymi. _ - Posadzono mnie koło prymasa, który poprosił, żebym mu po kryjomu przyniósł z tej kuchni grochówki, bo miał na nią wielką ochotę, ale z powodu zaleceń lekarzy nie powinien był jej jeść. Przyniosłem, ale ksiądz prymas grochówki nie zjadł, bo wszystko zauważył jego sekretarz, który był za to na mnie trochę zły _ - mówił profesor. _ Czuło się w nim wielką dobroć i skromność. Był mądry, ale tego nie okazywał, nie wywyższał się. Do ludzi zawsze mówił z serca _ - dodała Agnieszka Brunarska.

bDAMbiTh

_ Spokojny i zrównoważony zwierzchnik polskiego Kościoła, który przeprowadził go przez te trudne czasy i utrzymał w nim wiernych _ - mówił Dominik Wiśniewski, przewodnik turystyczny, który spotykał prymasa Glempa na corocznych spotkaniach opłatkowych w Galerii Porczyńskich w Warszawie. _ Spokojny, ale i ciepły, serdeczny, po prostu dobry _ - dodała Danuta Sosnowska, przewodniczka, która także uczestniczyła w tych spotkaniach. Oboje byli bardzo wzruszeni, gdy opuszczali kościół.

Opinię o spokojnym i godnym przeprowadzeniu Kościoła przez trudne czasy przez kardynała Glempa, podzielił Jan Chmiel z Warszawy, spotkany przed wejściem do świątyni. _ Księdzu prymasowi należy się pełny szacunek za to, że w tak trudnym czasie historycznym udało się przewodzić Kościołowi _ - podkreślił.

Do pogrzebowych ceremonii przygotowywano w sobotę całe centrum stolicy. Służby miejskie usuwały pryzmy śniegu z placów przy Trakcie Królewskim, którędy w poniedziałek od Bazyliki Świętego Krzyża do Archikatedry Warszawskiej przejdzie kondukt pogrzebowy. Kościoły na tej trasie oraz na Starym Mieście udekorowano przepasanymi żałobnym kirem flagami Polski i Watykanu. Na siedzibie Stowarzyszenia Wspólnota Polska zawisł transparent z napisem: _ Polonia żegna swojego prymasa _. Przypomniano nim, że kardynał Glemp, jako prymas Polski, przykładał wielką wagę do utrzymywania więzi z Polakami poza granicami Ojczyzny.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie żyje kardynał Józef Glemp Zmarł kardynał Józef Glemp - poinformowała Katolicka Agencja Informacyjna. Były prymas Polski miał 83 lata.
Prymas senior w złym stanie. Proszą o modlitwę Stan zdrowia prymasa seniora kardynała Józefa Glempa pogorszył się.
Kardynał Józef Glemp walczy z chorobą Kardynał Glemp poinformował, że na początku roku lekarze zaczęli u niego podejrzewać nowotwór.
bDAMbiTi
bDAMbiTC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)