Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

TNS OBOP: 45 proc. badanych za przyjęciem euro, 40 proc. przeciw

0
Podziel się

45 proc. badanych opowiada się za wstąpieniem naszego kraju do strefy euro;
przeciwnych jest 40 proc.; co drugi ankietowany uważa przy tym, że przyjęcie wspólnej waluty będzie
"czymś złym", a tylko 11 proc. sądzi, że "czymś dobrym" - wynika z sondażu TNS OBOP.

bErnnUOJ

45 proc. badanych opowiada się za wstąpieniem naszego kraju do strefy euro; przeciwnych jest 40 proc.; co drugi ankietowany uważa przy tym, że przyjęcie wspólnej waluty będzie "czymś złym", a tylko 11 proc. sądzi, że "czymś dobrym" - wynika z sondażu TNS OBOP.

26 proc. ankietowanych nie widzi w przyjęciu euro ani nic złego, ani dobrego. 12 proc. uważa, że powinniśmy dołączyć do strefy w ciągu najbliższych 5 lat; 16 proc. wskazuje przedział czasowy od 6 do 10 lat, a 17 proc. odsuwa tę perspektywę o więcej niż 10 lat.

W porównaniu do listopada odsetek zwolenników przyjęcia euro spadł o 4 punkty proc. (z 49 do 45 proc.); wzrosła też liczba niezdecydowanych (z 11 do 15 proc.). Udział przeciwników utrzymał się na niezmienionym poziomie (40 proc.).

bErnnUOL

Z grudniowego badania wynika, że ponad połowa respondentów (53 proc.) jest przekonanych, że przyjęcie euro będzie miało negatywny wpływ na polską gospodarkę; przeciwnego zdania jest 18 proc. badanych; zdaniem 13 proc. Polaków nie będzie to miało wpływu na gospodarkę.

Z kolei o tym, że wymiana złotówki na wspólnotową walutę będzie miała negatywny wpływ na sytuację gospodarstw domowych przekonanych jest 63 proc. badanych. Co dziesiąty (10 proc.) uważa, że będzie odwrotnie. 15 proc. nie przewiduje żądnych zmian.

Prawie połowa badanych (46 proc.), uważa, że przystąpienie do strefy wspólnej waluty będzie miało niekorzystny wpływ na ich tożsamość narodową. 14 proc. uważa, że wpływ ten będzie korzystny. Co czwarty pytany (26 proc.) odpowiedział, że nie będzie to miało żadnego wpływu na ich poczucie tożsamości narodowej.

Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 6-11 grudnia 2013 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.(PAP)

bErnnUOR

stk/ pad/

bErnnUPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)