Notowania

tns obop
27.11.2008 17:24

TNS OBOP: 65 proc. pozytywnie nt. członkostwa w UE, 7 proc. negatywnie

Aprobatę dla członkostwa Polski w UE wyraża 65 proc. respondentów; zdaniem 7 proc. ankietowanych członkostwo w UE jest czymś złym - wynika z listopadowego sondażu TNS OBOP.

Podziel się
Dodaj komentarz

Aprobatę dla członkostwa Polski w UE wyraża 65 proc. respondentów; zdaniem 7 proc. ankietowanych członkostwo w UE jest czymś złym - wynika z listopadowego sondażu TNS OBOP.

W opinii 25 proc. badanych członkostwo w Unii nie jest ani czymś dobrym ani złym. 3 proc. ankietowanych nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

Z sondażu wynika, że aprobata dla członkostwa Polski w UE spadła na przestrzeni ostatniego roku - od listopada 2007 - o 10 punktów proc.

Jednocześnie o 10 punktów proc. wzrosła w ciągu roku liczba osób, które uważają, że obecność naszego kraju w Unii nie jest ani czymś dobrym, ani złym.

W listopadzie poparcie społeczne dla unijnego członkostwa w niewielkim stopniu różni się od wyników z poprzedniego miesiąca.

W ocenie 65 proc. Polaków wejście naszego kraju do Unii nie wpłynęło istotnie na ich życie.

Wpływ unijnego członkostwa dostrzegło łącznie 32 proc. ankietowanych: 24 proc. ocenia, że ich życie zmieniło się na lepsze, a 8 proc. badanych uważa, że ich sytuacja życiowa uległa pogorszeniu. 3 proc. badanych trudno jest ocenić ten wpływ.

W opinii łącznie 66 proc. respondentów wejście Polski do UE miało wpływ na sytuację naszego kraju: 57 proc. badanych oceniło ten wpływ jako korzystny, a 9 proc. ankietowanych jako niekorzystny. Co czwarty badany (26 proc.) twierdzi, że unijne członkostwo nie wpłynęło na sytuację naszego kraju. 8 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

Łącznie 69 proc. respondentów jest przekonanych, iż po wejściu naszego kraju do Unii zmieniła się jego pozycja na arenie międzynarodowej: zdaniem 63 proc. nastąpiła zmiana na lepsze, a w opinii 6 proc. - na gorsze.

21 proc. uważa, że pozycja Polski w świecie nie zmieniła się po wejściu do UE. 10 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii.

Sondaż zrealizowano w dniach 6-10 listopada, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.(PAP)

stk/ mok/ mow/

Tagi: tns obop, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz