Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
26.06.2006 16:37

TNS OBOP: 68 proc. Polaków pozytywnie o członkostwie Polski w UE

68 proc. Polaków pozytywnie ocenia członkostwo Polski w Unii Europejskiej - wynika z czerwcowego sondażu TNS OBOP, przekazanego w poniedziałek PAP. Niezadowolenie z udziału naszego kraju w unijnych strukturach wyraża 8 proc. badanych.

Podziel się
Dodaj komentarz

*68 proc. Polaków pozytywnie ocenia członkostwo Polski w Unii Europejskiej - wynika z czerwcowego sondażu TNS OBOP, przekazanego w poniedziałek PAP. Niezadowolenie z udziału naszego kraju w unijnych strukturach wyraża 8 proc. badanych. *

Jak pokazuje sondaż, 71 proc. badanych uważa, że wejście Polski do UE nie wpłynęło znacząco na ich życie. Przeciwnego zdania jest 27 proc. - z tego 17 proc. wskazuje zmiany na lepsze, a 10 proc. twierdzi, że ich sytuacja pogorszyła się. 2 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Z badań TNS OBOP wynika, że im wyższe wykształcenie, większe zainteresowanie polityką oraz większe zadowolenie z własnej sytuacji, tym lepsza ocena członkostwa Polski w strukturach wspólnotowych.

89 proc. respondentów z wykształceniem wyższym jest przekonanych, że członkostwo w UE jest czymś dobrym; ten pogląd podziela 59 proc. badanych z wykształceniem podstawowym, 61 proc. osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym i 71 proc. ankietowanych z wykształceniem średnim.

Na pozytywną ocenę członkostwa w UE ma również wpływ zainteresowanie polityką. Wśród osób, które w ogóle nie interesują się sprawami życia publicznego 50 proc. deklaruje, że członkostwo jest czymś dobrym; wśród tych bardzo zainteresowanych polityką - 90 proc.

Zadowolenie z obecności Polski w UE wzrasta też wraz z lepszą oceną własnej sytuacji materialnej. 57 proc. badanych oceniających ją jako złą, pozytywnie ocenia nasze członkostwo, tego samego zdania jest 71 proc. uznających swoją sytuację za średnią i 76 proc. zadowolonych z własnego poziomu życia.

Prawie trzy piąte (55 proc.) badanych ocenia, że pozycja naszego kraju w świecie poprawiła się po przystąpieniu do Unii Europejskiej; 9 proc. jest przeciwnego zdania. 29 proc. respondentów uważa, że członkostwo w UE nie wpłynęło na status Polski w świecie. 7 proc. osób nie miało zdania w tej kwestii.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-5 czerwca 2006 roku na reprezentatywnej, losowej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.(PAP)

och/ ura/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz