Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

TNS OBOP dla "Forum": 28 proc. ufa prezydentowi, 32 proc. - premierowi

0
Podziel się

28 proc. Polaków ufa prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, co trzeci
respondent - 32 proc. - premierowi Donaldowi Tuskowi - wynika z sondażu TNS OBOP dla programu
"Forum" w TVP Info.

bEhtRNBx

*28 proc. Polaków ufa prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, co trzeci respondent - 32 proc. - premierowi Donaldowi Tuskowi - wynika z sondażu TNS OBOP dla programu "Forum" w TVP Info. *

Oznacza to spadek zaufania do premiera o 3 pkt proc. (w stosunku do wrześniowego badania tego samego ośrodka dla "Forum") i o 7 pkt proc. (w porównaniu z lipcem).

Prezydentowi ufa o 4 pkt proc. więcej Polaków niż we wrześniu i o 5 pkt proc. w porównaniu z lipcem.

bEhtRNBz

Według badania zwiększył się odsetek Polaków, którzy deklarują brak zaufania do szefa rządu (obecnie 52 proc.), w lipcu tak postrzegało Tuska o 5 pkt proc. respondentów mniej. W tym samym okresie odsetek Polaków nieufających L. Kaczyńskiemu zmniejszył się o 6 pkt proc. do 63 proc.

Respondenci byli również pytani, dlaczego premier proponuje radykalne ograniczenie dostępności do hazardu w Polsce.

Co trzeci Polak (33 proc.) uważa, że szef rządu chce w ten sposób odzyskać zaufanie po tzw. aferze hazardowej, co czwarty (25 proc.), iż jest to wyraz troski o życie i zdrowie rodaków coraz częściej uzależniających się od hazardu.

15 proc. wskazało, że motywem premiera jest przekonanie, iż czerpanie zysku z hazardu przez państwo w dotychczasowym wymiarze jest niemoralne, 13 proc. odczytało tę decyzję jako akt zemsty na hazardowym lobby, za próby korumpowania najbliższych współpracowników szefa rządu.

bEhtRNBF

We wtorek rząd przyjął założenia do nowej ustawy hazardowej. Najważniejsze z nich to: delegalizacja gier na automatach poza kasynami, zakaz urządzania wideoloterii, walka z hazardem wśród osób poniżej 18. roku życia i wyższe podatki dla branży hazardowej. Według zapowiedzi premiera Donalda Tuska rząd ma przyjąć gotowy już projekt ustawy w najbliższy lub najpóźniej w następny wtorek. Tusk chce też rekomendować parlamentowi, by do projektu nie wprowadzał poprawek i szybko uchwalił ustawę.

TNS OBOP przeprowadził sondaż metodą telefoniczną 28 i 29 października na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych osób. (PAP)

rda/ mok/ bk/

bEhtRNCa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)