Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TNS OBOP dla TVP Info: rezygnacja z tarczy to osłabienie bezpieczeństwa Polski

0
Podziel się:

Według 25 proc. Polaków rezygnacja Stanów
Zjednoczonych na mocy porozumienia z Rosją z budowy tarczy
antyrakietowej oznaczałaby osłabienie bezpieczeństwa Polski -
wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP dla "Forum" w TVP Info.

Według 25 proc. Polaków rezygnacja Stanów Zjednoczonych na mocy porozumienia z Rosją z budowy tarczy antyrakietowej oznaczałaby osłabienie bezpieczeństwa Polski - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP dla "Forum" w TVP Info.

Według 20 proc. badanych porozumienie między USA i Rosją i rezygnacja z budowy tarczy oznaczałyby "dbanie o interesy USA". Natomiast dla 19 proc. ankietowanych byłoby to "wystawienie Polski na pośmiewisko na arenie międzynarodowej". Zdaniem 17 proc. respondentów byłoby to "wzmocnieniem bezpieczeństwa międzynarodowego".

16 proc. ankietowanych uznałoby taką decyzję za "zdradzenie Polski jako sojusznika". Po 12 proc. badanych udzieliło odpowiedzi "żadne z wymienionych" i "trudno powiedzieć".

We wtorek "New York Times" napisał, że prezydent Barack Obama w tajnym liście do prezydenta Dmitrija Miedwiediewa zaoferował rezygnację z umieszczenia w Polsce i Czechach elementów tarczy antyrakietowej, jeśli Moskwa pomoże USA zapobiec uzbrojeniu się Iranu w rakiety dalekiego zasięgu.

Obama zdementował te rewelacje, zapewniając, że w liście do Miedwiediewa nie było propozycji zwiększenia przez Rosję nacisków na Iran w zamian za rezygnację z tarczy.

W sierpniu ub. roku została podpisana polsko-amerykańska umowa w sprawie instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Tarcza ma chronić terytorium USA, ich wojska oraz terytoria sojuszników z NATO przed atakiem rakietowym.

TNS OBOP zrealizował sondaż telefonicznie 4 i 5 marca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych osób. Respondenci mogli udzielić dwóch odpowiedzi. (PAP)

kno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)