Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"To pomoże odciąć Iranowi drogę do broni nuklearnej"

0
Podziel się:

Osiągnięte w Genewie porozumienie z Iranem jest pierwszym ważnym krokiem ku trwałemu rozwiązaniu kwestii jego programu nuklearnego.

"To pomoże odciąć Iranowi drogę do broni nuklearnej"
(willwhitedc/CC/Flickr)
bEsspkrV

Osiągnięte w Genewie porozumienie z Iranem jest pierwszym ważnym krokiem ku trwałemu rozwiązaniu kwestii jego programu nuklearnego - powiedział prezydent USA Barack Obama.

W specjalnym wystąpieniu w sobotę późno wieczorem Obama wyjaśnił, że osiągnięte w Genewie porozumienie zawiera _ istotne ograniczenia, które pomogą zapobiec temu, by Iran budował broń nuklearną _. _ Mówiąc prostym językiem - odcinają one Iranowi najbardziej prawdopodobną drogę do bomby _ - powiedział.

Po czterech dniach intensywnych negocjacji w Genewie grupa sześciu mocarstw (tzw. grupa 5+1) osiągnęła w nocy z soboty na niedzielę przejściowe porozumienie z Iranem w kwestiach nuklearnych. Irańczycy zobowiązali się ograniczyć swój program nuklearny, w zamian za pewne złagodzenie sankcji gospodarczych.

bEsspkrX

_ - Choć to tylko pierwszy krok, jest to wielkie osiągnięcie. Po raz pierwszy od 10 lat zatrzymaliśmy postęp irańskiego programu nuklearnego _ - powiedział Obama. Jak dodał, w Genewie metodami dyplomacji udało się _ otworzyć drogę wiodącą do świata, który jest bezpieczniejszy _, _ ku przyszłości, gdy będziemy mogli sprawdzić, czy irański program jest pokojowy i czy uniemożliwia zbudowanie bomby _.

Jak wyjaśniał Obama, zgodnie z porozumieniem Iran zobowiązał się m.in. do _ zaprzestania wzbogacania uranu na pewnych poziomach _ oraz do _ neutralizacji części zapasów _. Ma też wstrzymać instalację zaawansowanych technicznie wirówek, a także prace nad reaktorem do produkcji plutonu. Teheran zobowiązał się też do dopuszczenia do zakładów nuklearnych inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i zgodny ze światowymi standardami monitoring tych miejsc.

_ - Nowe inspekcje (...) umożliwią społeczności międzynarodowej sprawdzenie, czy Iran dotrzymuje zobowiązań _ - podkreślił Obama.

Porozumienie ma obowiązywać sześć miesięcy. W tym czasie, jak wyjaśnił prezydent USA, negocjatorzy mają wypracować porozumienie, które _ w pełni zaspokoi nasze obawy dotyczące irańskiego programu _. _ Dzięki temu (wstępnemu) porozumieniu Iran nie będzie mógł wykorzystać dalszych negocjacji jako przykrywki do rozwijania programu _ - wyjaśnił.

bEsspksd

W zamian za ograniczenie przez Teheran programu nuklearnego Amerykanie oraz ich partnerzy (grupa 5+1 obejmuje USA, Rosję, Chiny, Wielką Brytanię, Francję i Niemcy) zgodzili się w Genewie na pewne złagodzenie drakońskich sankcji nałożonych na irańską gospodarkę. - _ Będziemy powstrzymywać się od nakładania nowych sankcji i umożliwimy irańskiemu rządowi dostęp do pewnej części dochodów, które zostały odcięte przez sankcje _ - wyjaśnił Obama.

Zastrzegł, że inne, znacznie silniejsze sankcje pozostaną w mocy. Wyraźnie zaznaczył też, że jeśli Iran nie będzie już we wstępnej, sześciomiesięcznej fazie porozumienia w pełni dotrzymywać zobowiązań, to złagodzone sankcje nie tylko wrócą do poprzedniego stanu, ale zostaną zaostrzone.

_ - To na Iranie spoczywa ciężar udowodnienia światu, że jego program jądrowy będzie miał wyłącznie pokojowe zastosowanie _ - podkreślił Obama. _ - Jeśli Iran skorzysta z nadarzającej się okazji, to Irańczycy będą mogli powrócić do społeczności międzynarodowej. (...) Ale jeśli odmówi, to może go spotkać dalsza presja i izolacja _ - podkreślił prezydent USA.

bEsspksy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)