Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
trzęsienie ziemi
03.05.2006 20:12

Tonga: Potężne trzęsienie ziemi, fala tsunami nie powstała

(nie powstała fala tsunami)

Podziel się
Dodaj komentarz

(nie powstała fala tsunami)

3.5.Waszyngton (PAP/Reuters,AP) - Trzęsienie ziemi o sile 8,1 stopni w skali Richtera nawiedziło w środę rejon wysp Tonga na południowym Pacyfiku. Wydano ostrzeżenie przed tsunami dla Fidżi i Nowej Zelandii, a także dla Hawajów, ale wkrótce okazało się, że trzęsienie nie spowodowało tej fali.

Funkcjonariusz policji w stolicy Królestwa Tonga - Nuku'alofa - z którym Associated Press skontaktowała się telefonicznie, powiedział, że na razie nie ma informacji o ofiarach ani o zniszczeniach. Inny policjant powiedział brytyjskiej telewizji Sky, że nastąpiła przerwa w dostawach elektryczności, ale nie trwała długo.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 16,1 kilometra pod dnem morskim, w odległości 150 kilometrów na południe od wyspy Neiafu i 2150 kilometrów od Auckland w Nowej Zelandii.

Telewizja CNN ostrzegała, że tsunami może zagrozić także Hawajom. Monitorowanie sytuacji zalecono dla całego basenu Oceanu Spokojnego z wyjątkiem wybrzeży Alaski, Kolumbii Brytyjskiej, stanów Waszyngton, Oregon i Kalifornia. Wkrótce zaczęły jednak napływać informacje, że niebezpieczeństwo minęło i amerykańskie centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku odwołało alarm.

Królestwo Tonga jest państwem na wyspach Oceanii, w południowo- zachodniej Polinezji. Obejmuje 172 wyspy archipelagu Tonga rozsiane na 700 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni Oceanu Spokojnego.

Fala tsunami na Oceanie Indyjskim, spowodowana potężnym trzęsieniem ziemi u wybrzeży Indonezji 26 grudnia 2004 r. zabiła ponad 200 tysięcy ludzi w kilkunastu krajach. (PAP)

az/ kan/

5930 5943 6140 6172 6516 6544

Tagi: trzęsienie ziemi, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz