Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Topnieje poparcie dla prezydenta i premiera Francji

0
Podziel się

Popularność Sarkozy'ego spadła najniżej od początku kadencji.

Topnieje poparcie dla prezydenta i premiera Francji
(ec.europa.eu)
bEgpqDXF

Popularność prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego znów spadła do 26 procent, czyli do najniższego poziomu od początku kadencji - wynika z sondażu ośrodka TNS Sofres, który ukaże się w weekend w _ Le Figaro _. Niskie notowania ma też premier Francois Fillon.

Według sondażu, przeprowadzonego w dniach 24-27 września, poparcie dla prezydenta spadło o 4 punkty procentowe w porównaniu z sierpniem, zrównując się z rekordowo niskimi notowaniami z lipca. Aż 72 proc. ankietowanych deklaruje, że nie ma zaufania do Sarkozy'ego. Jest to najniższy poziom poparcia dla obecnego szefa państwa w badaniach opinii publicznej od objęcia przez niego urzędu w maju 2007 roku.

Jak zaznacza _ Le Figaro _, do spadku popularności władz francuskich przyczyniła się także światowa krytyka ich poczynań w kwestii Romów. Inne powody niskich notowań rządzącego duetu to skandal polityczno-finansowy - tzw. afera Woerth/Bettencourt - oraz niepopularna w społeczeństwie reforma podnosząca wiek emerytalny.

bEgpqDXH

Politycy o aferze Bettencourt. Zobacz debatę telewizji France24 English:

Nowością jest tendencja spadkowa w przypadku premiera Fillona, pochodzącego z tego samego ugrupowania co Sarkozy - Unii na Rzecz Ruchu Ludowego UMP. W świetle nowego sondażu TNS Sofres szefa rządu popiera obecnie 34 proc. ankietowanych, czyli o 3 punkty procentowe mniej niż w sierpniu, a nie ma do niego zaufania 60 proc. ankietowanych.

Równoczesny spadek zaufania do Fillona, który pozostając w cieniu szefa państwa zachowywał dotąd znaczną popularność, wskazuje na ogólne odrzucenie przez Francuzów kierunku działań rządzącej centroprawicy.
Komentatorzy zauważają, że Sarkozy nie może się ostatnio _ odbić od dna _ w sondażach mimo podjęcia latem politycznej ofensywy, której głównymi hasłami są: zaostrzenie walki z przestępczością i nielegalną imigracją, w tym likwidacja obozowisk Romów i ich deportacja z Francji.

Ankieta TNS Sofres pokazuje, że te działania osłabiły zaufanie do prezydenta nie tylko wśród lewicy, ale także wśród jego tradycyjnego, centroprawicowego elektoratu. Sarkozy zyskał natomiast - 4 punkty procentowe w porównaniu z sierpniem - wśród dotychczasowych sympatyków nacjonalistycznego Frontu Narodowego Jean-Marie Le Pena. Jedna czwarta Francuzów o poglądach skrajnie prawicowych twierdzi obecnie, że ma całkowite zaufanie do prezydenta.

bEgpqDXN
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t85045.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/policja;przeszukala;siedzibe;partii;sarkozyego,196,0,673220.html) Policja przeszukała siedzibę partii Sarkozy'ego Rewizja miała związek z tak zwaną aferą Bettencourt.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t87257.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afera;bettencourt;francuski;minister;odpiera;zarzuty,27,0,649755.html) Afera Bettencourt: Francuski minister odpiera zarzuty Eric Woerth zaprzecza korupcyjnym powiązaniom z miliarderką.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t100308.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/echa;afery;francuzi;czekaja;na;wyjasnienia;sarkozyego,254,0,643070.html) Echa afery: Francuzi czekają na wyjaśnienia Sarkozy'ego Prezydent Francji w telewizji odpowie na pytania internautów.
bEgpqDYi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)