Notowania

topolanek
04.05.2009 10:27

Topolanek ostrzega: Nie osłabiać Partnerstwa Wschodniego

Szczyt inaugurujący Partnerstwo zaczyna się w czwartek w Pradze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Czeski premier Mirek Topolanek przestrzegł na łamach poniedziałkowej prasy niemieckiej przed osłabianiem inicjatywy Partnerstwa Wschodniego UE w związku z problemami przewodnictwa Czech we Wspólnocie. *

W najbliższy czwartek w Pradze odbędzie się szczyt inaugurujący Partnerstwo Wschodnie, zainicjowane w zeszłym roku przez Polskę i Szwecję. Dzień później prezydent Czech Vaclav Klaus ma powołać rząd przejściowy, złożony z fachowców, który pokieruje krajem do październikowych przedterminowych wyborów. 24 marca czeska Izba Poselska uchwaliła forsowane przez socjaldemokratów i komunistów wotum nieufności wobec centroprawicowego rządu Topolanka.

W artykule opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ Topolanek podkreśla, że inicjatywa ta jest priorytetem czeskiego przewodnictwa, ale leży również w interesie Niemiec i innych krajów zachodniej Europy.

- _ Zwołany przez czeskie przewodnictwo szczyt w Pradze otrzymał poparcie także tych państw, które nie leżą w bezpośrednim sąsiedztwie regionu (wschodniej Europy). Problemy z dostawami surowców energetycznych i kryzys gospodarczy podniosły znaczenie nowych form współpracy _ - pisze premier Czech.

    * **ZOBACZ TAKŻE:**
    * [ Kijów zawiedziony Parnerstwem Wschodnim ]( http://news.money.pl/artykul/kijow;zawiedziony;parnerstwem;wschodnim,207,0,436943.html )
    * [ Moskwa: Wyniki szczytu UE częściowo antyrosyjskie ]( http://news.money.pl/artykul/moskwa;wyniki;szczytu;ue;czesciowo;antyrosyjskie,249,0,436473.html )

Przyznaje on jednak: _ Niestety czeskie przewodnictwo straciło ostatnio swą siłę - i to w większym stopniu niż się obawiałem. Jego wiarygodność ucierpiała z powodu nieodpowiedzialnego zachowania naszej opozycji i niektórych polityków koalicji, których osobiste osiągnięcia nie były takie, jak oczekiwali _.

- _ W konsekwencji osłabione zostało zaufanie pozostałych członków Unii wobec inicjatywy czeskiej dyplomacji dotyczących polityki zagranicznej. Niektóre państwa mogą wręcz odnieść wrażenie, że przez wzgląd na ich interesy ekonomiczne i polityczne z Rosją, byłoby lepiej, gdyby nie angażowały się nadmiernie w projekt Partnerstwa Wschodniego _ - zauważa Topolanek. - _ Nie wolno nam jednak działać lekkomyślnie tylko po to, by coś sobie ułatwić. Europa na to nie zasłużyła - ani zachodnia ani wschodnia _.

W swoim artykule opowiedział się również przeciwko izolowaniu Białorusi przez UE oraz uznał za nieuzasadnione obawy wyrażane w Moskwie, jakoby UE dążyła do rozszerzenia swych wpływów kosztem historycznych rosyjskich interesów.

- _ Unia Europejska nie rozszerza swojej sfery władzy, ale występuje na rzecz demokratycznych norm i zasad, które nie powinny zatrzymywać się na żadnej z granic państwowych i od których żaden kraj nie może się wiecznie izolować _ - podkreślił Topolanek.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: topolanek, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz