Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Malarstwo z Tajwanu w Kamienicy pod Gwiazdą

0
Podziel się:

Obrazy Liao Ci Fu, malarza z Tajwanu, prezentuje galeria orientalna w
toruńskiej Kamienicy pod Gwiazdą. Pejzaże chińskiego artysty, pod wspólnym tytułem "Góry i woda",
inspirowane są ojczystą przyrodą, a powstają w tradycyjnej technice malarskiej na papierze i
jedwabiu.

Obrazy Liao Ci Fu, malarza z Tajwanu, prezentuje galeria orientalna w toruńskiej Kamienicy pod Gwiazdą. Pejzaże chińskiego artysty, pod wspólnym tytułem "Góry i woda", inspirowane są ojczystą przyrodą, a powstają w tradycyjnej technice malarskiej na papierze i jedwabiu.

"Tradycyjne malarstwo chińskie powstaje na jedwabiu oraz papierze i wykonane jest przy pomocy tuszu i innych wodnych technik jak gwasz czy tempera. Jego cechą charakterystyczną jest stosowanie wieloplanowej perspektywy, umożliwiającej +reorganizację+ istniejącego krajobrazu - przedstawienie na jednym obrazie szczegółów ukrytych przed okiem nieruchomego obserwatora" - powiedziała Katarzyna Paczuska, kurator wystawy.

Taki sposób przekazu ma pobudzać wyobraźnię odbiorcy. Cechą charakterystyczną dla malarstwa chińskiego jest wszechobecna symbolika, bliska i zrozumiała dla znawców.

"+Góra i woda+ to termin, który oznacza chińskie malarstwo pejzażowe. Odzwierciedla on grę przeciwieństw, które stanowią podstawę i spiritus movens wszechświata: góra reprezentuje tutaj męski element yang. Dopełnia go żeński element yin, symbolizowany w chińskim malarstwie pejzażowym przez wodę" - dodała Paczuska.

W katalogu wystawy przypomniano stwierdzenie Konfucjusza: "Człowiek humanitarny raduje się rzeką. Człowiek mądry znajduje radość w górach".

"Ta wypowiedź sugeruje, że dwóm biegunom wszechświata odpowiadają dwa bieguny ludzkiej wrażliwości, której odbiciem ma być malarstwo pejzażowe. Najdawniejsi pejzażyści nie odwzorowywali dokładne konkretnego krajobrazu. Skupiali się na ukazaniu wyraźnie widocznej w naturze uniwersalnej harmonii" - zaznaczyła kuratorka wystawy.

Liao Ci Fu jest współczesnym wybitnym przedstawicielem stylu Shan shui. Artysta maluje pejzaże w tradycyjnej chińskiej manierze. Jego obrazy prezentują potężne i onieśmielające wizje natury, inspirowane tajwańską przyrodą. Twórczość Liao Ci Fu jest bardzo popularna na Tajwanie także dzięki wierności tradycji chińskiego malarstwa pejzażowego.

Ekspozycja w Kamienicy pod Gwiazdą, gdzie się mieszczą Zbiory Sztuki Orientu toruńskiego muzeum, będzie czynna do 8 maja. (PAP)

olz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)