Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Toruń: Miasto odnowi dziecięce mogiły z okresu wojny

0
Podziel się:

Władze Torunia rozpoczynają renowację zbiorowych mogił dzieci - ofiar
niemieckiego obozu przesiedleńczego "Szmalcówka" z okresu wojny. Pieniądze na przeprowadzenie prac
przekazała Krajowa Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

bEsAqMjp

Władze Torunia rozpoczynają renowację zbiorowych mogił dzieci - ofiar niemieckiego obozu przesiedleńczego "Szmalcówka" z okresu wojny. Pieniądze na przeprowadzenie prac przekazała Krajowa Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

"W miejscu istniejących mogił wyznaczonych betonowym obramowaniem powstaną małe, dziecięce nagrobki umieszczone na trawie. W północnej części kwatery zostaną umieszczone dwie tablice pamiątkowe z napisem +Tu spoczywają dzieci polskie zmarłe bądź zamordowane przez hitlerowców w latach 1940-1943 w obozie +Szmalcówka+, posadzone zostaną również byliny i krzewy" - poinformował Szczepan Burak, dyrektor wydziału środowiska i zieleni w toruńskim magistracie.

Miasto otrzymało już pozwolenie konserwatora zabytków na przeprowadzenie robót budowlanych na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Prace, finansowane przez Krajową Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, ruszą niezwłocznie po wyłonieniu wykonawcy.

bEsAqMjr

Cmentarz Komunalny nr II w Toruniu, na którym znajdują się dziecięce mogiły z okresu wojny, jest wpisany do rejestru zabytków. W dwóch zbiorowych grobach znajdują się szczątki zmarłych bądź zamordowanych w 1939 roku przez Niemców dzieci, które wraz z rodzicami trafiły do niemieckiego obozu "Szmalcówka" w Toruniu.

W okresie II wojny światowej, w Toruniu działał utworzony przez Niemców Centralny Obóz Przesiedleńczy. Założono go w połowie października 1940 roku na terenie przedwojennej fabryki smalcu i rafinerii olejów jadalnych "Standard", popularnie nazywanej "Szmalcówką".

Pierwszy transport z wysiedlanymi z Pomorza polskimi rodzinami przybył 19 listopada 1940. Od wiosny 1941 r. "Szmalcówka" przestała być obozem przesiedleńczym, a stała się "wychowawczym" obozem pracy, który zlikwidowano w lipcu 1943 r. Zmarłych w "Szmalcówce" chowano na cmentarzu przy ul. Grudziądzkiej, obecnie jest to Cmentarz Komunalny nr II w Toruniu. (PAP)

olz/ abe/

bEsAqMjS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)