Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Odkrywca pierwiastka copernicum odwiedzi UMK

0
Podziel się:

Prof. Sigurd Hofmann, odkrywca pierwiastka 112 Copernicium, będzie w czwartek
gościem fizyków z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowiec wygłosi wykład w ramach
cyklu poświęconego pamięci prof. Aleksandra Jabłońskiego, twórcy toruńskiej szkoły fizyki.

Prof. Sigurd Hofmann, odkrywca pierwiastka 112 Copernicium, będzie w czwartek gościem fizyków z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowiec wygłosi wykład w ramach cyklu poświęconego pamięci prof. Aleksandra Jabłońskiego, twórcy toruńskiej szkoły fizyki.

"Prof. Hofmann wygłosi wykład w języku angielskim +The element Copernicium - Why it exist and how it was made+ (Pierwiastek Copernicium - dlaczego istnieje i jak został odkryty). Czwartkowy wykład będzie już dwudziestym czwartym w cyklu poświęconym pamięci prof. Aleksandra Jabłońskiego" - poinformował dr Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK.

Profesor Sigurd Hofmann urodził się w Boechmisch-Kamnitz (Niemcy) w 1944 r. W roku 1969 ukończył Uniwersytet Techniczny w Darmstadt, tam też w roku 1974 uzyskał stopień doktora nauk przyrodniczych i podjął pracę w Instytucie Ciężkich Jonów GSI-Darmstadt, gdzie pracuje do chwili obecnej.

Od 1989 r. jest kierownikiem zespołu pracującego nad syntezą i badaniem najcięższych jąder i pierwiastków. Jest odkrywcą promieniotwórczości protonowej (1982 r.) oraz współodkrywcą (w latach 1981-1996) sześciu pierwiastków superciężkich: 107 (bohrium, Bh), 108 (hassium, Hs), 109 (meitnerium, Mt), 110 (darmstadtium, Ds), 111 (roentgenium, Rg) oraz 112 (copernicium, Cn).

Oprócz badań w swoim macierzystym Instytucie, uczestniczył także w eksperymentach prowadzonych w innych laboratoriach świata, m.in. w Lawrence Berkeley National Laboratory w USA, Daresbury Laboratory w Warrington (W. Brytania), Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej (Rosja), Narodowym Instytucie Fizyki Jądrowej w Legnaro (Włochy) oraz na Uniwersytecie w Jyvaskyla (Finlandia).

"Właśnie prof. Hofmann, jako kierownik zespołu, który odkrył pierwiastek 112, zaproponował dla niego nazwę +copernicium+, aby uczcić Mikołaja Kopernika ze względu na wpływ, jaki wywarł on na rozwój światowej nauki i kultury. Prof. Hoffmann podkreślał przy tym, że wielki astronom urodził się i zmarł w Polsce" - podkreślił dr Czyżniewski.

Od ponad 30 lat prof. Hofmann bardzo blisko współpracuje z polskimi naukowcami zajmującymi się badaniem własności jąder superciężkich. Jest laureatem kilkunastu niemieckich i międzynarodowych wyróżnień, nagród i medali oraz dwóch honorowych doktoratów. (PAP)

olz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)