Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Toruń popiera nazwanie nowego pierwiastka Copernicum

0
Podziel się

Toruńscy radni poparli projekt nazwania nowego pierwiastka imieniem
Copernicum (Cp), na część wielkiego astronoma. Propozycję zgłosili niemieccy naukowcy, odkrywcy
nowego pierwiastka o liczbie atomowej 112.

bEiNrrhh

Toruńscy radni poparli projekt nazwania nowego pierwiastka imieniem Copernicum (Cp), na część wielkiego astronoma. Propozycję zgłosili niemieccy naukowcy, odkrywcy nowego pierwiastka o liczbie atomowej 112.

Radni postanowili skierować do Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej list z wyrazami poparcia dla tego projektu.

"Rada Miasta podkreśla, iż nadanie nowo odkrytemu pierwiastkowi atomowemu miana związanego z postacią Mikołaja Kopernika przynosi Toruniowi zaszczyt. Jest to bowiem wyraz nie tylko uhonorowania osiągnięć wybitnego obywatela naszego miasta, ale także potwierdzenie, iż pasja dana odkrywcy żyje w każdym czasie i miejscu" - poinformowała Agnieszka Pietrzak, rzeczniczka prezydenta Torunia.

bEiNrrhj

"Toruń od stuleci słynie Mikołajem Kopernikiem jako najwybitniejszą postacią naszego miasta i najpełniej je charakteryzującą w dziedzinie nauki, postępu cywilizacyjnego i wiekopomnych odkryć" - napisano w oświadczeniu przygotowanym przez Radę Miasta. Radni podkreślili też, iż inicjatywa niemieckich naukowców, będących pomysłodawcami nadania pierwiastkowi nazwy Copernicum, jest doskonałym potwierdzeniem tego, iż nauka łączy narody, stając się wartością uniwersalną.

Pierwiastek 112 został odkryty 13 lat temu (w 1996 r.) przez międzynarodowy zespół naukowców (z Niemiec, Finlandii, Rosji i Słowacji) pracujących pod kierunkiem prof. Sigurda Hofmana na akceleratorze ciężkich jonów w Darmstadt. Jest to najcięższy pierwiastek w układzie okresowym - 277 razy cięższy od wodoru. W lipcu 2009 r. twórcy odkrycia zaproponowali, aby pierwiastek nazwać imieniem Kopernika.

Stworzono go w procesie fuzji jądrowej - bombardując jądra ołowiu 208 jądrami cynku 70. Ponieważ pierwiastek ten rozpada się po ułamku sekundy, nie występuje w ogóle w naturze, a jego istnienie można udowodnić jedynie przy pomocy wyjątkowo szybkich i czułych metod analizy. (PAP)

olz/ abe/ mow/

bEiNrrhK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)