Notowania

wiadomości
25.04.2013 18:12

Toruń: Prezydent Komorowski otworzył Centrum Nowoczesnych Technologii

# dochodzi więcej informacji o programie wizyty A.Komorowskiej #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi więcej informacji o programie wizyty A.Komorowskiej #

25.04. Toruń (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski w czwartek otworzył Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Inwestycja daje nowe możliwości realizowania badań i spełniania ambicji rozwojowych - podkreślił Komorowski.

"Dzisiaj trzeba szukać nowego źródła siły dla ośrodka uniwersyteckiego, bo tamto - w postaci dorobku Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie - przechodzi do historii, ale zostają ambicje bycia wielkim ośrodkiem naukowym" - powiedział Komorowski, odsłaniając tablicę pamiątkową przy wejściu do gmachu Interdyscyplinarnego Centrum Nowych Technologii UMK.

Prezydent nawiązał do faktu, że po II wojnie światowej większość kadry naukowej, administracji i studentów Uniwersytetu Wileńskiego trafiła właśnie do Torunia, gdzie powstawał nowy uniwersytet.

Komorowski zaznaczył, że obecnie najważniejszym wyzwaniem dla naukowców jest nie tylko prowadzenie badań, ale także szukanie sposobów, by ich efekty dawały się w jak najszerszym stopniu zastosować w gospodarce i sprzyjały rozwojowi kraju.

Centrum jest pierwszą jednostką na uczelni powołaną wyłącznie do prowadzenia badań naukowych, a głównym celem jego funkcjonowania ma być rozwój współpracy między sferą nauki i biznesu w zakresie transferu wiedzy. Rezultaty badań będą nieodpłatnie udostępniane przedsiębiorcom.

W centrum na początek będą realizowane cztery główne projekty badawcze: Genomika funkcjonalna w badaniach biologicznych i biomedycznych, Centrum Metod Separacyjnych i Bioanalitycznych, Zespół Interdyscyplinarnej Fizyki i Informatyki, Innowacyjne techniki badania mózgu człowieka w zdrowiu i chorobie.

Dyrektor centrum prof. Jerzy Łukaszewicz podkreślił, że jednostka będzie prowadzić badania, które przynajmniej potencjalnie znajdą zastosowanie w praktyce. Centrum zostało zbudowane w miasteczku uniwersyteckim na toruńskich Bielanach, gdzie mieści się większość wydziałów i jednostek uczelnianych. W obiekcie o powierzchni 4,5 tys. m kw. powstało 60 laboratoriów, wyposażonych w nowoczesne urządzenia i aparaturę.

Wartość inwestycji wynosi 71,5 mln zł, z czego 49,8 mln zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Koszt obejmuje budowę gmachu oraz zakup wyposażenia i aparatury naukowo-badawczej.

Jak zaznaczył rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn, o randze inwestycji świadczy m.in. to, że większość pieniędzy przeznaczono na wyposażenie naukowe centrum. Komorowski życzył kadrze uniwersytetu sukcesów w staraniach o duże granty potrzebne na badania naukowe.

Podczas uroczystości na UMK prezydentowi towarzyszyła żona Anna Komorowska. Wcześniej w towarzystwie Dagny Całbeckiej - żony marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, odwiedziła kompleks toruńskiego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, gdzie zapoznała się ze szczegółami realizowanego w regionie "medycznego pakietu stulecia" - programu inwestycyjnego w placówkach podlegających samorządowi wojewódzkiemu.

Anna Komorowska zwiedziła w placówce oddziały dziecięce. Przy wejściu podpisała się imieniem na specjalnej ścianie udostępnionej najmłodszym pacjentom do rysowania. Obejrzała także gabinety zabiegowe, na dłużej zatrzymując się w pokoju adaptacyjnym, w którym najmłodsi pacjenci mogą poprzez zabawę oswoić się z atmosferą szpitala. Jak zaznaczyła, w szpitalach widać szczególnie wyraźnie, że jeszcze ważniejsze od inwestycji w sprzęt i budynki, są inwestycje w ludzi.

Żona prezydenta przeczytała także najmłodszym pacjentom fragment Przygód Kubusia Puchatka, co było nawiązaniem do malowidła ściennego wykonanego w ostatnich tygodniach w placówce przez studentów obecnych w Toruniu dzięki programowi wymiany międzynarodowej Erasmus.

Jak poinformowało PAP Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta, Komorowska spotkała się także w Toruniu ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Później odwiedziła także Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Rozmawiała z lekarzami i personelem Oddziału Klinicznego Chirurgii Onkologicznej i Oddziału Klinicznego Urologii Onkologicznej oraz Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej, a także zapoznała się z funkcjonowaniem w szpitalu Zespołu Wsparcia Duchowego i otwartej niedawno restauracji dla pacjentów, która zastąpiła typową stołówkę.

Prezydent podczas pobytu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika spotkał się również ze środowiskiem astronomów i młodych miłośników astronomii. Z gmachu biblioteki uniwersyteckiej prezydent połączył się i rozmawiał z uczniami znajdującymi się w czterech astrobazach - przyszkolnych obserwatoriach astronomicznych zbudowanych przez samorząd wojewódzki w Radziejowie, Kruszwicy, Jabłonowie i Unisławiu.

Komorowskiemu przybliżono także prace zespołów naukowców UMK zaangażowanych w program poszukiwania pozasłonecznych układów planetarnych. Prezydent miał również okazję zobaczyć, jak zdalnie można się połączyć i korzystać z teleskopu na Teneryfie w ramach programu obserwacji asteroid.

"Warto patrzeć w niebo, mogą ku temu być motywacje natury religijnej, natury estetycznej, chęć poszukiwania dobrego przeżycia lub też poszukiwania natury badawczej. Warto patrzeć w niebo, bo to jest ten szczególny moment, w którym można siebie przymierzyć do wszechświata, zobaczyć, jakim się jest małym pyłkiem" - powiedział Komorowski.

Prezydent zachęcał władze Torunia do organizowana dla mieszkańców wspólnych seansów nocnych obserwacji nieba. Zadeklarował, że sam gotów jest przyjechać na takie spotkanie i przywieźć swój prywatny teleskop, który przechowuje w domu letniskowym na Suwalszczyźnie.

Przed przyjazdem do Torunia Komorowski złożył krótką wizytę w fabryce Toruńskich Zakładów Opatrunkowych - w spółce Plastica sp. z o.o. w podtoruńskim Frydrychowie (gm. Kowalewo Pomorskie), na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Grupa TZMO SA jest firmą globalną z polskim kapitałem, produkującą artykuły medyczne i higieniczne. Do grupy należy kilkadziesiąt zakładów w 16 krajach, a wyroby firmy dostępne są w 65 państwach Europy, Azji i Afryki.(PAP)

rau/ olz/ sdd/ mok/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz