Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

TPN: Liczba kozic w Tatrach od kilku lat wzrasta

0
Podziel się:

841 kozic żyje w całych Tatrach - wykazało jesienne liczenie tych rzadkich
zwierząt. Liczba kozic w Tatrach od kilku lat wzrasta o 5 proc. rocznie - powiedział PAP w piątek
Zbigniew Krzan, zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

841 kozic żyje w całych Tatrach - wykazało jesienne liczenie tych rzadkich zwierząt. Liczba kozic w Tatrach od kilku lat wzrasta o 5 proc. rocznie - powiedział PAP w piątek Zbigniew Krzan, zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Po polskiej stronie Tatr doliczono się 142 kozic. Słowacy odnotowali 699 sztuk, jednak jak tłumaczy Krzan, nie należy traktować kozic, jako polskich i słowackich, ponieważ te zwierzęta żyją tuż pod granią główną Tatr, wzdłuż której przebiega granica państwa. "Kozice żyjąc w piętrze turni oraz hal i migrują pomiędzy południową a północną stroną gór w poszukiwaniu dogodnych warunków do życia, nie bacząc na granice państwowe" - powiedział Krzan.

Znaczna różnica między liczebnością populacji po obydwu stronach Tatr wynika z faktu, że słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) zajmuje obszar 741 km kw. i jest pięciokrotnie większy niż obszar polskiego TPN.

Przyrodników cieszy szczególnie dość liczny przychówek, który wyniósł w tym roku 74 młodych kozic. Dwa lata temu podczas jesiennego liczenia, w Tatrach naliczono 770 kozic. Ubiegłoroczne liczenie odbyło się podczas bardzo złej pogody, dlatego uznaje się je za niemiarodajne.

Zima to dla kozic najtrudniejszy okres, dlatego na wiosnę odbędzie się kolejne, weryfikujące liczenie tych zwierząt. Każdego roku, właśnie w zimie, ginie najwięcej kozic, które padają łupem drapieżników. Zdarza się także, że kozice giną pod zwałami śnieżnych lawin.

Licznie kozic organizowane jest od 1954 roku, a wspólnie ze Słowakami od 1957 roku. Przez dziesiątki lat zaobserwowano, że liczebność kozic w Tatrach podlega dużym wahaniom. Był okres, kiedy w polskich Tatrach szacowano te zwierzęta na 270 sztuk, był też drastyczny spadek pogłowia na przełomie 1999 i 2000 r., kiedy odnotowano tylko 69 sztuk.

Przyrodnicy przypuszczają, że przyczyną wahań liczebności tych zwierząt były m.in. wzrost liczby drapieżników, zmiany klimatyczne, kłusownictwo i nadmierny ruch turystyczny. Gwałtowny wzrost pogłowia kozic w Tatrach nastąpił w 2007 roku, kiedy w całych Tatarach naliczono prawie 550 sztuk.

Kozica jest symbolem zarówno polskiego, jak i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest gatunkiem chronionym, mimo to zdarza się, że kłusownicy polują na te piękne zwierzęta.

Kozice żyją w niewielkich stadach, zwanych kierdelami, które mają określoną strukturę, na czele stoi zawsze doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. W skład kierdela wchodzą też inne samice z młodymi oraz tzw. roczniaki i dwulatki. Samce żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów.

Szymon Bafia (PAP)

szb/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)