Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Trudne warunki na drogach - policja apeluje o ostrożność

0
Podziel się

W całym kraju, z powodu intensywnych opadów śniegu, są bardzo trudne
warunki na drogach. Policjanci apelują do kierowców o ostrożność, zdjęcie nogi "z gazu" i rozwagę
przy wykonywaniu manewrów na drodze, m.in. podczas wyprzedzania.

bDJliTIl

W całym kraju, z powodu intensywnych opadów śniegu, są bardzo trudne warunki na drogach. Policjanci apelują do kierowców o ostrożność, zdjęcie nogi "z gazu" i rozwagę przy wykonywaniu manewrów na drodze, m.in. podczas wyprzedzania.

"Sytuacja na drogach jest bardzo, bardzo trudna. Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że duża prędkość nie jest w takich warunkach sprzymierzeńcem kierowcy, łatwo wpaść w poślizg. Bardzo niebezpieczne są też wszelkie manewry - także zmiana pasów czy wyprzedzanie. Decydując się np. na wyprzedzanie, warto zastanowić się, czy jest to rzeczywiście konieczne" - powiedział w środę PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, bardzo ważne jest też zachowywanie właściwych odstępów od samochodów jadących przed nami. "Gdy jest ślisko i na drogach zalega śnieg lub błoto pośniegowe, wydłuża się droga hamowania. Musimy to uwzględniać i zachowywać odstęp od aut jadących przed nami. Uważajmy też przed skrzyżowaniami - tak byśmy zdążyli zahamować, zanim zmienią się światła" - dodał Sokołowski.

bDJliTIn

Policjanci apelują także, by uważać na pieszych, którzy mogą być słabiej widoczni. "Zwracajmy uwagę na osoby stojące przed przejściem dla pieszych. Bierzmy pod uwagę, że ktoś może nagle wejść nam przed maskę. Apelujemy też do samych pieszych, by nie przechodzili przez jezdnię na czerwonym świetle lub w niedozwolonych miejscach" - zaznaczył rzecznik.

Przypomniał, że kierowca przed jazdą powinien dokładnie odśnieżyć samochód. "Usuńmy śnieg z dachu i świateł. Oczyśćmy szyby i lusterka, tak byśmy mieli dobrą widoczność" - dodał.

Policjanci przyznają, że gdy intensywnie pada śnieg, dochodzi do większej liczby kolizji, ale jest mniej wypadków. Kierowcy jeżdżą bowiem wolniej. Przykładowo tylko w Warszawie do godziny 10 doszło do ponad 40 kolizji, nie było jednak żadnego wypadku (o wypadkach mówi się, gdy są osoby ranne).

Według meteorologów opady śniegu w środę w Polsce mogą być bardzo silne - na obszarach podgórskich przyrost pokrywy śnieżnej może osiągnąć nawet 20 cm. Dodatkowo mogą być też zawieje i zamiecie śnieżne. (PAP)

bDJliTIt

pru/ itm/ jbr/

bDJliTIO
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)