Notowania

wiadomości
15.02.2011 15:24

Trumna z ciałem abp. Życińskiego w bazylice w Tarnowie

Trumna z ciałem zmarłego w czwartek w Rzymie abp. Józefa Życińskiego została przywieziona we wtorek po południu do bazyliki katedralnej w Tarnowie. W latach 1990 - 1997 hierarcha pełnił godność ordynariusza tarnowskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Trumna z ciałem zmarłego w czwartek w Rzymie abp. Józefa Życińskiego została przywieziona we wtorek po południu do bazyliki katedralnej w Tarnowie. W latach 1990 - 1997 hierarcha pełnił godność ordynariusza tarnowskiego.

Karawan wiozący ciało metropolity lubelskiego przyjechał do Tarnowa bezpośrednio z Włoch. Na pl. Katedralnym przed bazyliką czekali wierni z diecezji tarnowskiej, którzy przybyli na wezwanie ordynariusza tarnowskiego bp. Wiktora Skworca.

Czuwanie przy trumnie w tarnowskiej katedrze rozpoczęło się od odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego. O godzinie 17.45 w mieście będą biły dzwony. W tym czasie w katedrze przy trumnie byłego ordynariusza diecezji zgromadzą się biskupi, kapłani, siostry zakonne i świeccy z całej diecezji. Msza żałobna, której będzie przewodniczył ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc, rozpocznie się o godzinie 18.

Do jej koncelebrowania zaprosił on duchowieństwo diecezji tarnowskiej, a szczególnie tych kapłanów, którzy z rąk abp. Życińskiego przyjęli święcenia kapłańskie. Po mszy, do godziny 22, będzie trwało modlitewne czuwanie przy trumnie arcybiskupa.

Tarnowska kuria zaapelowała do wiernych, aby na uroczystości nie przynosić kwiatów, zaś zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekazać Fundacji im. abpa Jerzego Ablewicza, która przyznaje stypendia dla zdolnej młodzieży. Założył ją abp Józef Życiński. Na ten cel zostanie także zebrana składka podczas mszy żałobnej.

W środę rano trumna z ciałem abp. Życińskiego opuści Tarnów. Pogrzeb zmarłego metropolity lubelskiego odbędzie się w sobotę w Archikatedrze Lubelskiej. Zmarły zostanie pochowany w krypcie tej świątyni.

Arcybiskup Życiński 10 lutego zmarł nagle w Rzymie, dokąd przyjechał na obrady plenarne watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego. Miał 62 lata. Od 4 listopada 1990 r. do 14 czerwca 1997 r. był biskupem tarnowskim. Pełniąc tę posługę, podjął decyzję o założeniu m.in. rozgłośni diecezji tarnowskiej Radio Dobra Nowina - obecnie Radio RDN Małopolska i diecezjalnego wydawnictwa "Biblos". Zdecydował również o rozbudowie tarnowskiego seminarium. (PAP)

rgr/ itm/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz