Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trwa Polska! Year - Rok Polski w Wielkiej Brytanii

0
Podziel się:

Pół miliona zwiedzających, 15 wystaw, 9 festiwali, 27 koncertów i 5
konferencji przybliżających mieszkańcom Wysp Brytyjskich polską historię, sztukę, muzykę, film,
teatr, literaturę i taniec - to dotychczasowy bilans Polska! Year - Roku Polskiego w Wielkiej
Brytanii.

Pół miliona zwiedzających, 15 wystaw, 9 festiwali, 27 koncertów i 5 konferencji przybliżających mieszkańcom Wysp Brytyjskich polską historię, sztukę, muzykę, film, teatr, literaturę i taniec - to dotychczasowy bilans Polska! Year - Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii.

Polska! Year zainaugurowano w marcu tego roku. Jak podkreślają organizatorzy, ma on przybliżyć brytyjskiej publiczności najciekawsze dokonania polskiej kultury i twórczość najwybitniejszych polskich artystów. Projekt odbywa się w 26 brytyjskich miastach, m.in. w Londynie, Edynburgu, Glasgow, Belfaście, Liverpoolu i Oxfordzie. Patronat nad nim objęła królowa Elżbieta II i prezydent Lech Kaczyński.

Jak poinformowała PAP w czwartek zajmująca się obsługą medialną Polska! Year Katarzyna Kacprzak, jak dotąd największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się wystawa "Symbolism in Poland and Britain", która była pierwszą wystawą polskiej sztuki w londyńskim muzeum Tate Britain.

Na ekspozycji zaprezentowano m.in. dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego z przełomu XIX i XX wieku, które zostały zestawione z pracami wybitnych brytyjskich artystów tworzących w tym samym czasie. Wystawę obejrzało ok. 400 tys. osób.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także "Pasja wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego, którą pod batutą kompozytora w jednej z największych europejskich przestrzeni koncertowych, gotyckiej katedrze w Canterbury, wykonała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach oraz trzy polskie chóry - Camerata Silesia, Warszawski Chór Chłopięcy i Chór Polskiego Radia w Krakowie. Nawę katedry wypełniło ponad 1000 słuchaczy, którzy nagrodzili kompozytora i wykonawców 20-minutową owacją na stojąco.

W ramach Polska! Year zorganizowano także Oxford-Bydgoszcz-Cambridge Boat Race - wyścig ósemek wioślarskich ze sternikiem, reprezentujących słynne brytyjskie uniwersytety Oxford i Cambridge oraz bydgoski Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Wyścig nawiązujący do słynnych regat Oxford-Cambridge odbył się 30 maja w Londynie. Zwycięzcami okazali się wioślarze z Bydgoszczy, którzy w siedzibie brytyjskiego parlamentu House of Commons odebrali puchar z rąk ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Latem na londyńskich scenach pojawią się polskie spektakle teatralne, jesień należeć będzie do polskiej sztuki współczesnej i designu, zaś wiosna przyszłego roku - do polskiej muzyki.

Projekt Polska! Year jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które jego realizację powierzyły Instytutowi Adama Mickiewicza. Rok Polski w Wielkiej Brytanii potrwa do czerwca 2010 roku. (PAP)

akn/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)