Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trwa strajk służby zdrowia; lekarze głodują i składają wypowiedzenia

0
Podziel się:

W czwartek, w kolejnym dniu strajku w
ochronie zdrowia, wypowiedzenia umów o pracę złożyła ponad jedna
trzecia lekarzy ze szpitala w Hrubieszowie (Lubelskie). Z kolei w
szpitalu powiatowym w Sandomierzu (Świętokrzyskie) zawieszono
protest. W woj. śląskim głoduje 60 lekarzy i 9 pielęgniarek. W
Wielkopolsce przed szpitalami zorganizowano pikiety.

W czwartek, w kolejnym dniu strajku w ochronie zdrowia, wypowiedzenia umów o pracę złożyła ponad jedna trzecia lekarzy ze szpitala w Hrubieszowie (Lubelskie). Z kolei w szpitalu powiatowym w Sandomierzu (Świętokrzyskie) zawieszono protest. W woj. śląskim głoduje 60 lekarzy i 9 pielęgniarek. W Wielkopolsce przed szpitalami zorganizowano pikiety.

Na Lubelszczyźnie nie ma czynnego strajku lekarzy, wszystkie szpitale pracują normalnie. Jednak w czwartek wypowiedzenia umów o pracę złożyło 23 lekarzy spośród ponad 60 zatrudnionych w szpitalu w Hrubieszowie (Lubelskie). To drugi szpital w regionie, w którym lekarze chcą zwalniać się z pracy. Wypowiedzenia złożyła też ponad połowa lekarzy pracujących w szpitalu w Chełmie.

60 lekarzy i 9 pielęgniarek prowadzi w czwartek, według danych OZZL, głodówkę w województwie śląskim. W Sosnowcu w szpitalu Zagórze głoduje 12 lekarzy, a w Szpitalu Miejskim nr 1 - 8. W Dąbrowie Górniczej w Szpitalu Specjalistycznym protest głodowy prowadzi 14 lekarzy i 9 pielęgniarek szpitala, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu - 24 lekarzy, a w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. prof. dr Witolda Orłowskiego w Częstochowie - 2. Głodówkę przerwali natomiast po dwóch dniach - ze względów zdrowotnych - lekarze Kliniki Elektrokardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

W Świętokrzyskiem strajkuje 15 spośród 24 lecznic - o jedną mniej niż w środę. Szpital powiatowy w Sandomierzu zawiesił w czwartek strajk pod warunkiem, że 10 proc. sumy, którą NFZ przekaże za tzw. nadwykonania świadczeń, przeznaczone zostanie na premie dla pracowników - poinformował dyrektor placówki Janusz Świderski. Dodał, że pięciu miejscowych lekarzy podtrzymuje swoje decyzje o odejściu z pracy.

W Wielkopolsce bez zmian - strajkuje 14 z 60 placówek. Od 9 lipca strajkować zamierza szpital w Czarnkowie. W czwartek pielęgniarki w regionie manifestowały przez kwadrans, o godz. 12.19, przed szpitalami. Był to wyraz poparcia dla sióstr, protestujących przed kancelarią premiera w Warszawie. Do akcji przyłączali się też lekarze.

Na Mazowszu strajkują obecnie 32 szpitale, w tym 16 w Warszawie. Jak poinformowała PAP przewodnicząca mazowieckiego OZZL Maria Balcerzak, od poniedziałku do strajku lekarzy zamierzają przystąpić dwa kolejne warszawskie szpitale: ginekologiczno- położniczy przy ulicy Karowej oraz dziecięcy przy ul. Niekłańskiej - lekarze z tego ostatniego planują na piątek manifestację w pobliżu budynku placówki.

W warszawskim szpitalu przy ul. Banacha, któremu groziła utrata płynności finansowej i ewakuacja, przesłano do NFZ zaległą dokumentację usług medycznych za czerwiec. Bieżąca dokumentacja nie jest jednak wypełniana. W szpitalu wypowiedzenia z pracy złożyło kilku lekarzy; jeden lekarz głoduje tam drugą dobę.

Na Podkarpaciu późnym popołudniem w środę zawieszono strajk głodowy w szpitalu psychiatrycznym w Jarosławiu. W trzydniowej głodówce uczestniczyło dziewięciu lekarzy. Według Sławomira Lala, uczestnika protestu, w tej chwili głodujący przebywają na dwudniowych zwolnieniach lekarskich. Lal dodał, że protestujący porozumieli się z dyrekcją placówki. W ocenie przewodniczącego podkarpackich struktur OZZL Zdzisława Szramika, w regionie strajkują lekarze w 15 spośród 27 szpitali.

Nie zmienia się sytuacja, jeśli chodzi o strajk lekarzy w regionie lubuskim. OZZL - za wyjątkiem szpitala w Drezdenku - nie prowadzi akcji protestacyjnej w żadnym z 23 lubuskich szpitali. W Drezdenku strajk ma charakter administracyjny - lekarze kilku oddziałów nie wypełniają dokumentacji dla NFZ.

Szef lubuskiego oddziału OZZL Mariusz Pawlak poinformował PAP, że medycy z tego regionu cały czas czekają na efekty negocjacji w Warszawie. Lekarze z lubuskiego nie składają jeszcze wypowiedzeń z pracy, nie prowadzą również strajku głodowego.

Od dłuższego czasu nie zmienia się sytuacja strajkowa w szpitalach województwa pomorskiego. Nadal strajkuje 17 placówek na 31 w regionie. Nie zmieniła się też liczba złożonych wypowiedzeń. Według danych uzyskanych przez PAP w Pomorskim Centrum Zdrowia Publicznego, wypowiedzenia złożyli lekarze w szpitalach w Wejherowie, Kartuzach, Starogardzie Gdańskim i Szpitalu Miejskim w Gdyni.

O powstrzymanie się od wpisywania na receptach numeru PESEL w czasie akcji strajkowej zaapelowało w czwartek do wszystkich dolnośląskich lekarzy prezydium Dolnośląskiej Rady Lekarskiej (DRL). W krótkim oświadczeniu przesłanym PAP w czwartek DRL informuje, że popiera stanowisko Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. "Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, w swoim stanowisku z dnia 18 sierpnia 2006 r. w sprawie recept lekarskich, wyraziło negatywną opinię w sprawie konieczności wpisywania przez lekarzy numeru PESEL" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez przewodniczącego DRL, dr nauk medycznych Andrzeja Wojnara.

Tymczasem kilku wrocławskich lekarzy przygotowuje się do strajku głodowego, który ma się rozpocząć od przyszłego tygodnia. Jak poinformował PAP w czwartek Wojciech Sulka, wiceprzewodniczący dolnośląskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, kilku lekarzy faktycznie zgłosiło gotowość podjęcia takiej formy protestu. "Kiedy dokładnie rozpoczną głodówkę, nie potrafię jeszcze powiedzieć. Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu" - mówił Sulka.

Na Dolnym Śląsku strajkuje 18 szpitali na 70, w tym 7 w samym Wrocławiu. Natomiast wypowiedzenia z pracy złożyli lekarze ze szpitali w Lubinie, Jeleniej Górze, w dwóch szpitalach w Wałbrzychu oraz Głogowie i Oławie.

W województwie kujawsko-pomorskim wszystkie szpitale i przychodnie pracują normalnie.(PAP)

pro/ dom/ mmd/ rau/ kop/ kyc/ mb/ kli/ kpr/ lun/ umw/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)