Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Trwa Świąteczna Zbiórka Żywności w internecie

0
Podziel się

Do końca grudnia trwa Świąteczna Zbiórka Żywności w internecie; natomiast w
piątek rozpocznie się zbiórka w 3,5 tys. sklepach spożywczych w całej Polsce. Najbardziej potrzebne
są olej, cukier, ryż, przetwory mięsne i warzywne oraz słodycze.

bErZQaut

Do końca grudnia trwa Świąteczna Zbiórka Żywności w internecie; natomiast w piątek rozpocznie się zbiórka w 3,5 tys. sklepach spożywczych w całej Polsce. Najbardziej potrzebne są olej, cukier, ryż, przetwory mięsne i warzywne oraz słodycze.

Świąteczna Zbiórka Żywności to ogólnopolska akcja charytatywna po raz 17. organizowana przez Banki Żywności.

Oprócz tradycyjnej zbiórki produktów spożywczych w sklepach, która odbędzie się w weekend 29 listopada - 1 grudnia, organizowana jest także zbiórka internetowa.

bErZQauv

Aby zrobić zakupy dla potrzebujących, wystarczy wejść na stronę www.bankizywnosci.pl, a stamtąd do dowolnego sklepu, który bierze udział w akcji. Obsługa sklepu dostarczy zakupy do Banku Żywności, skąd trafią do potrzebujących. Internetowa zbiórka potrwa do końca grudnia.

Również do końca grudnia akcję można wesprzeć, wysyłając charytatywny SMS o treści "POMAGAM" na nr 75365 (koszt 5 zł + vat). Środki pozyskane w ten sposób zostaną przeznaczone na transport i przechowywanie żywności.

Produkty zebrane podczas zbiórki trafią do organizacji partnerskich, którym codziennie pomagają Banki Żywności m.in. do jadłodajni dla ubogich, noclegowni dla bezdomnych, domów dla samotnych matek, świetlic dla ubogich dzieci i organizacji zajmujących się opieką najuboższych.

"W zeszłym roku prawie 5 milionów Polaków zrobiło zakupy spożywcze w internecie. Gdyby każdy z nich kupił dodatkowy kilogram żywności dla ubogich, moglibyśmy przekazać żywność na święta do około miliona osób potrzebujących" - zachęca prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski.

bErZQauB

Produkty najbardziej potrzebne to np. olej, cukier, ryż, przetwory mięsne i warzywne oraz słodycze.

Trwa rekrutacja wolontariuszy, którzy pomagać będą w przeprowadzeniu zbiórki. Każdy kto chce włączyć się w akcję, powinien wejść na stronę www.wolontariat.bankizywnosci.pl, za pośrednictwem której, indywidualnie lub grupowo, można zgłosić się do zbiórki w konkretnej miejscowości.

"W zeszłym roku w zbiórce wzięło udział ponad 50 tys. wolontariuszy. uczestnicy akcji podarowali 856 tys. 398 kilogramów żywności" - przypomina Borowski.

Szczególny udział w akcji weźmie sieć TESCO. Do wolontariuszy Banków Żywności dołączą pracownicy sklepów, a firma przekaże dodatkowe produkty, o wadze 20 proc. całości przekazanych przez klientów artykułów

bErZQauC

Świąteczna Zbiórka Żywności jest organizowana przez Banki Żywności w całej Europie, również TESCO włączy się w nią w kilku krajach. W zbiórce wezmą udział wszystkie sklepy Tesco w Wielkiej Brytanii, 444 sklepów Tesco w Europie, w tym aż 218 sklepów w Polsce.

Udział w Świątecznej Zbiórce Żywności weźmie także Stowarzyszenie Polskie Rynki Hurtowe. Rolnicy i producenci z dziewięciu Rynków Hurtowych przekażą Bankom Żywności specjalne darowizny.

"6,7 proc. Polaków żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa. To tak, jakby całą Warszawę zamieszkiwały wyłącznie osoby żyjące za kwotę poniżej 519 zł miesięcznie. Banki Żywności chcą zapewnić potrzebującym żywność na świąteczny stół. Osoby najuboższe codziennie stają przed wyborami - ciepły posiłek, czy ciepłe ubranie. Prezenty pod choinką pozostają jedynie świątecznym marzeniem" - podkreśla Borowski.

Banki Żywności przypominają, że 9,3 proc. gospodarstw domowych otwarcie przyznaje się, że brakuje im pieniędzy na żywność, w efekcie rezygnuje z jedzenia mięsa oraz świeżych owoców i warzyw, a 11,7 proc. gospodarstw nie może sobie pozwolić na ofiarowanie swoim najbliższym upominków choć raz w roku.

bErZQauD

Lista sklepów, w których można wziąć udział w zbiórce, od 25 listopada będzie dostępna na stronie www.bankizywnosci.pl.

Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 30 Banków Żywności działających na terenie całego kraju. Banki Żywności udzielają codziennej, bezpłatnej pomocy żywnościowej blisko 3,6 tys. organizacjom i instytucjom społecznym, za pośrednictwem których trafia ona do 1,5 mln osób najbardziej potrzebujących. W 2012 r. Banki Żywności przekazały łącznie 68 tys. ton artykułów spożywczych. (PAP)

akw/ pz/

bErZQauW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)