Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trybunał haski: Prokurator żąda dożywocia dla gen. Perisicia

0
Podziel się:

Prokurator trybunału ONZ ds. zbrodni w dawnej Jugosławii zażądał we wtorek
kary dożywotniego więzienia dla generała Momczilo Perisicia, jednego z najwyższych rangą dowódców
armii jugosłowiańskiej i serbskiej z okresu wojen na Bałkanach w latach 90.

Prokurator trybunału ONZ ds. zbrodni w dawnej Jugosławii zażądał we wtorek kary dożywotniego więzienia dla generała Momczilo Perisicia, jednego z najwyższych rangą dowódców armii jugosłowiańskiej i serbskiej z okresu wojen na Bałkanach w latach 90.

"Domagamy się skazania generała Perisicia na karę dożywotniego więzienia za wszystkie zbrodnie zawarte w akcie oskarżenia. On nigdy osobiście nikogo nie zabił, nigdy osobiście nie podpalił domu w Bośni, czy Chorwacji, lecz zachęcał i pomagał osobom, które robiły wszystkie te rzeczy" - powiedział prokurator Mark Harmon.

Przypomniał, że generał Perisić dostarczył żołnierzy, uzbrojenie i pomoc logistyczną Armii Serbów Bośniackich (VRS) i Armii serbskiej Krajiny (SVK), samozwańczej republiki serbskiej w Chorwacji.

"Perisić udzielił tej pomocy, wiedząc, że w dużej części była ona wykorzystywana do popełniania zbrodni" - czytamy w akcie oskarżenia.

Generał odpowiada przed trybunałem na 13 zarzutów, dotyczących zbrodni przeciwko ludzkości, w znacznej mierze popełnionych w latach 90. przez jego podkomendnych.

Nie przyznał się do winy i w marcu 2005 roku z własnej woli poddał się jurysdykcji trybunału haskiego.

66-letni dziś Perisić dowodził oddziałami zdominowanej przez Serbów armii byłej Jugosławii podczas walk w Chorwacji w 1991 roku przeciwko oddziałom chorwackim walczącym o niezależność. Po wojnie sąd chorwacki skazał go zaocznie na 20 lat więzienia za zbombardowanie w 1991 roku adriatyckiego portu Zadar.

Jest sądzony także za rolę, jaką pełnił w oblężeniu Sarajewa, za bombardowania Zagrzebia przez Serbów chorwackich w maju 1995 roku i masakrę ok. 8 tysięcy muzułmanów w Srebrenicy we wschodniej Bośni w czerwcu 1995 roku.

Perisić, uważany w latach wojny za bliskiego współpracownika ówczesnego prezydenta Serbii Slobodana Miloszevicia, został zwolniony z wysokich funkcji wojskowych w 1998 roku, gdy wystąpił publicznie przeciwko Miloszeviciowi. W rządzie zabitego w 2003 roku skrytobójczo reformatorskiego premiera Serbii Zorana Djindjicia Perisić był krótko wicepremierem, ale pod naciskiem oskarżeń o szpiegostwo na rzecz USA zmuszony został do ustąpienia. (PAP)

jo/ ro/

8664711 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)