Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trzy podkomisje zajmą się projektami zmian w ustawie o prokuraturze

0
Podziel się:

Trzy podkomisje będą pracowały nad
projektami dotyczącymi zmian w ustawie o prokuraturze -
zdecydowali w czwartek posłowie sejmowej komisji sprawiedliwości i
praw człowieka.

Trzy podkomisje będą pracowały nad projektami dotyczącymi zmian w ustawie o prokuraturze - zdecydowali w czwartek posłowie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Posłowie powołali dwie podkomisje - jedna zajmie się rządowym projektem noweli ustawy o prokuraturze, a druga poselskim, zgłoszonym przez SLD. W komisji jest już podkomisja, która ma zajmować się rządowym projektem nowelizacji ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, która także wprowadza liczne zmiany do ustawy o prokuraturze.

Opozycja wskazywała, że dotychczas nie było praktyki, aby projekty regulujące jedno zagadnienie były rozpatrywane przez różne podkomisje. Przedstawiciele resortu sprawiedliwości przekonywali tymczasem, że projekty nie mogą być procedowane wspólnie, bo ich zakres jest zupełnie odmienny.

Rządowy projekt noweli o prokuraturze autorstwa ministra sprawiedliwości zakłada, że wszczynanie i prowadzenie śledztwa ma należeć wyłącznie do prokuratora; nie będzie on mógł, tak jak dotychczas, powierzać policji przeprowadzenia czynności związanych z przedstawieniem zarzutów lub zamknięciem śledztwa.

Propozycja rządu zakłada także m.in. możliwość przedłużania okresu śledztwa oraz stosowania aresztu tymczasowego w postępowaniu przygotowawczym przez prokuratora przełożonego. Będzie on mógł także, w uzasadnionych przypadkach, przejmować sprawy prowadzone przez prokuratorów podległych i wykonywać ich czynności.

Projekt zakłada zwiększenie liczby spraw, które mogą być prowadzone w formie dochodzenia, co automatycznie zmniejszy liczbę postępowań przygotowawczych wymagających formy śledztwa. Postanowienie o umorzeniu sprawy i wpisaniu jej do rejestru przestępstw nie będzie wymagało zgody prokuratora.

Regulacja przewiduje utworzenie 11 Wydziałów Biura ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i likwidację dotychczasowych wydziałów, zajmujących się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej w prokuraturach okręgowych i apelacyjnych.

Projekt SLD zakłada rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, usprawnienie postępowań dyscyplinarnych, wprowadzenie instytucji asystenta prokuratora oraz kadencyjność na funkcjach szefów prokuratur. Prokuratora Generalnego powoływałby na 6-letnią kadencję premier na wniosek ministra sprawiedliwości. Powołanie osobnego urzędu umożliwiłoby zlikwidowanie funkcji Prokuratora Krajowego i - w ocenie wnioskodawców - uwolniłoby prokuraturę od podejrzeń i zarzutów o podatność na polityczne oddziaływanie władzy wykonawczej.

Projekt ustawy o zmianie ustawy - prawo o ustroju sądów powszechnych zakłada m.in., że w prokuraturze pojawi się stanowisko asystenta prokuratora, podobne do istniejącego już asystenta sędziego.

W projekcie zaproponowano także m.in. zmiany dotyczące awansów dla prokuratorów i usprawnienie postępowania w przedmiocie zezwolenia na pociągnięcie prokuratora do odpowiedzialności karnej. (PAP)

ktl/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)