Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tunezja: Wysoki przedstawiciel partii rządzącej za rządem bezpartyjnym

0
Podziel się

Sekretarz generalny rządzącej w Tunezji umiarkowanie
islamistycznej Partii Odrodzenia Hamadi Dżebali opowiedział się w środę za utworzeniem rządu
bezpartyjnego. W przeddzień w antyrządowej demonstracji w Tunisie uczestniczyło około 40 tysięcy
ludzi.

bErkfdyZ

Sekretarz generalny rządzącej w Tunezji umiarkowanie islamistycznej Partii Odrodzenia Hamadi Dżebali opowiedział się w środę za utworzeniem rządu bezpartyjnego. W przeddzień w antyrządowej demonstracji w Tunisie uczestniczyło około 40 tysięcy ludzi.

Uczestnicy protestu zebrali się przed siedzibą parlamentu i domagali się ustąpienia rządu. Eskalacja napięcia w Tunezji trwa od 25 lipca, gdy został zastrzelony przedstawiciel opozycji Mohamed Brahmi. Za zabójstwem stoją najpewniej salafici. Był to już drugi świecki polityk zamordowany w ostatnich sześciu miesiącach.

Obecny rząd oskarżany jest o to, że niedostatecznie zbadał okoliczności tych zabójstw oraz o to, że wciąż nie przedstawił projektu nowej konstytucji. Obwinia się go także o niestabilność w kraju i stagnację gospodarczą.

bErkfdzb

"Powinniśmy sformować bezpartyjny rząd, który doprowadziłby kraj do wyborów w ciągu sześciu miesięcy" - powiedział sekretarz generalny umiarkowanie islamistycznej Partii Odrodzenia.

Wypowiedź Dżebalego, jak pisze Reuters, sprawia wrażenie odstąpienia od dotychczasowego stanowiska rządzących, którzy odrzucają apele opozycji o zdymisjonowanie rządu. Ostatnie słowo, jak pisze Reuters, należy jednak do przywódcy partii Raszida Ghannusziego, który się dotąd nie wypowiedział.

Dżebali zaapelował też do Zgromadzenia Konstytucyjnego o kontynuowanie prac nad konstytucją i ordynacją wyborczą.

Przed tygodniem ogłoszono zawieszenie prac nad nową ustawą zasadniczą do czasu rozpoczęcia negocjacji między islamistycznym rządem a świecką opozycją w sprawie rozwiązania kryzysu politycznego w kraju.

bErkfdzh

Opozycja odmawia wszelkich negocjacji dopóki rząd nie ogłosi dymisji, podczas gdy Partia Odrodzenia odrzuca rozmowy, których warunkiem wstępnym byłoby odejście obecnego gabinetu.(PAP)

mmp/ ro/

14380247 14380637 arch.

bErkfdzC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)