Notowania

wiadomości
27.01.2014 01:06

Tunezja: Zgromadzenie Konstytucyjne przyjęło nową konstytucję

Tunezyjskie Zgromadzenie Konstytucyjne przyjęło w niedzielę późnym wieczorem nową konstytucję, uważaną za jedną z najbardziej demokratycznych w świecie arabskim. Za nową ustawą zasadniczą głosowało 200 z 216 deputowanych.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Tunezyjskie Zgromadzenie Konstytucyjne przyjęło w niedzielę późnym wieczorem nową konstytucję, uważaną za jedną z najbardziej demokratycznych w świecie arabskim. Za nową ustawą zasadniczą głosowało 200 z 216 deputowanych. *

Nowa konstytucja Tunezji, gdzie islam jest religią dominującą, a zdecydowana większość jej mieszkańców to muzułmanie, gwarantuje podstawowe wolności, m.in. sumienia, i równość płci.

"Ta konstytucja jest fundamentem demokratycznego państwa" - powiedział po głosowaniu przewodniczący konstytuanty Mustafa Ben Dżafar.

Tunezyjskie Zgromadzenie Konstytucyjne zostało wybrane w październiku 2011 roku. Nowa ustawa zasadnicza jest rezultatem długotrwałych negocjacji pomiędzy zdominowanym przez islamistów rządem a świecką w znacznej mierze opozycją. Prace nad nią były spowolnione m.in. przez powstawanie zbrojnych grup dżihadystycznych, konflikty społeczne i pogróżki ze strony skrajnych islamistów, którzy znów zapowiadają zamachy terrorystyczne.

Tymczasem nowy technokratyczny premier Tunezji Mehdi Dżomaa ogłosił w niedzielę skład swego rządu przejściowego, który ma sprawować władzę do czasu planowanych na ten rok wyborów parlamentarnych. W nowym rządzie przejściowym znaleźli się jedynie niezależni eksperci.

Tunezja obchodzi trzecią rocznicę jaśminowej rewolucji - wydarzeń, które doprowadziły do obalenia dyktatora Zina el-Abidina Ben Alego i wywołały "arabską wiosnę" w Afryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie. Podczas gdy sytuacja polityczna w Tunezji znacząco się poprawiła, a kraj jest na drodze ku demokracji, Egipt i Libia zmagają się z ciągłymi niepokojami. W Syrii od blisko trzech lat trwa wojna domowa. (PAP)

sp/

15586053 15586080 15586106

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz