Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
syria
27.08.2013 13:27

Turcja apeluje o reakcję na "zbrodnię przeciwko ludzkości" w Syrii

Szef MSZ Turcji Ahmet Davutoglu powiedział, że zeszłotygodniowy atak w Syrii z użyciem gazu bojowego, to "zbrodnia przeciwko ludzkości", która nie powinna pozostać bez odpowiedzi ze strony wspólnoty międzynarodowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Szef MSZ Turcji Ahmet Davutoglu powiedział, że zeszłotygodniowy atak w Syrii z użyciem gazu bojowego, to _ zbrodnia przeciwko ludzkości _, która nie powinna pozostać bez odpowiedzi ze strony wspólnoty międzynarodowej.

_ - To zbrodnia przeciw ludzkości i jako taka nie powinna pozostać bez odpowiedzi. To, co należy zrobić, musi być zrobione. Jest dzisiaj jasne, że wspólnota międzynarodowa stoi w obliczu próby _ - powiedział Davutoglu.

Szef tureckiej dyplomacji mówił w poniedziałek, że Ankara przyłączyłaby się do każdej międzynarodowej koalicji przeciwko Syrii, gdyby w ONZ nie udało się osiągnąć szerszego konsensusu w sprawie akcji przeciwko temu krajowi.

Po tym, kiedy opozycja syryjska oskarżyła siły rządowe o atak z użyciem broni chemicznej, Davutoglu zarzucił społeczności międzynarodowej bezczynność i oświadczył, że w Syrii przekroczono już wszelkie granice. Prezydent Turcji Abdullah Gul powiedział zaś w piątek, że w sprawie Syrii _ nadeszła pora na konkretne działania _.

Poniedziałkowe oświadczenie szefa amerykańskiej dyplomacji Johna Kerry'ego, który powiedział, że fakt użycia pod Damaszkiem broni chemicznej _ jest niezaprzeczalny _, zaostrzyło stanowisko administracji USA w sprawie konfliktu w Syrii i pokazało, że Biały Dom jest coraz bliżej odpowiedzi wojskowej. Według wtorkowej prasy amerykańskiej prezydent USA Barack Obama rozważa krótki atak na Syrię o ograniczonym zasięgu.

Ankara, która była kiedyś sojusznikiem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, jest obecnie jednym z jego najostrzejszych krytyków. W konflikcie syryjskim wspiera opozycję walczącą z reżimem Asada. Nie chce jednak angażować się w pojedynkę w syryjski kryzys i wcześniej już krytykowała światowe mocarstwa za bezczynność w sprawie konfliktu, w którym zginęło około 100 tys. osób.

Jednak polityka wspierania opozycji syryjskiej prowadzona przez władze ma w Turcji krytyków. Główna partia opozycyjna - Partia Ludowo-Republikańska (CHP) - oznajmiła, że interwencja w Syrii bez zgody ONZ może _ wywołać pożar _ w regionie. CHP wezwała rząd, by wstrzymał się z jednostronnym działaniem i poczekał na rezultaty misji ekspertów ONZ, badającej doniesienia o użyciu broni chemicznej - podał we wtorek dziennik _ Hurriyet Daily News _.

Czytaj więcej w Money.pl
400 ton broni z Turcji trafi do rąk powstańców Dostawa finansowana jest przez kraje Zatoki Perskiej - poinformowały źródła związane z syryjską opozycją.
Turcja pewna: w Syrii użyto broni chemicznej W rozmowie telefonicznej z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem szef tureckiej dyplomacji wezwał do niezwłocznego wszczęcia śledztwa w tej sprawie.
Tagi: syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz