Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turcja chce oddać władzę prezydentowi

0
Podziel się

Taki zamiar głosiła rządząca w Turcji konserwatywna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

premier Recep Tayyip Erdogan
premier Recep Tayyip Erdogan (Polaris/East News)
bDzWSzOt

Rządząca w Turcji konserwatywna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) ogłosiła zamiar wprowadzenia systemu prezydenckiego, co wpisuje się w polityczne plany obecnego premiera Tayyipa Erdogana, który - jak się uważa - chce w przyszłości zostać szefem państwa.

Uprawnienia tureckiego prezydenta mają teraz charakter głównie ceremonialny. AKP chce znacznie zwiększyć jego pełnomocnictwa w ramach przygotowywanej nowej konstytucji.

- _ Złożyliśmy projekt w biurze przewodniczącego parlamentu. Obejmuje on propozycję AKP w sprawie stworzenia systemu prezydenckiego _ - powiedział dziennikarzom wicepremier Bekir Bozdag. Na razie brak bliższych szczegółów na ten temat.

bDzWSzOv

AKP jeszcze nie sprecyzowała swych planów reformatorskich, ale oczekuje się, że Erdogan wystartuje w wyborach prezydenckich w 2014 roku, gdyż statut partii zabrania mu ubiegania się o fotel szefa rządu po zakończeniu obecnej kadencji w 2015 roku.

Opublikowana w ubiegły piątek wypowiedź Erdogana głosi, iż traci on wiarę w uzyskanie ponadpartyjnego poparcia dla reformy konstytucyjnej, ale jest zdecydowany dalej forsować swe plany.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcy osądzą izrealskich dowódców Przed sądem w Stambule rozpoczął się zaoczny proces czterech byłych wysokich rangą dowódców wojskowych, w tym szefa sił zbrojnych.
700 głoduje, ale władze nie ustąpią Policja rozproszyła kurdyjską demonstrację w Stambule. Była to kolejna manifestacja poparcia dla kurdyjskich więźniów, którzy prowadzą strajk głodowy.
Mają władzę od 10 lat. Dokonali rewolucji Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan określił dojście przed 10 laty swojej partii do władzy jako rewolucję w umysłach ludzi.
bDzWSzOW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)