Notowania

turcja
06.11.2012 13:42

Turcja chce oddać władzę prezydentowi

Taki zamiar głosiła rządząca w Turcji konserwatywna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)
premier Recep Tayyip Erdogan

*Rządząca w Turcji konserwatywna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) ogłosiła zamiar wprowadzenia systemu prezydenckiego, co wpisuje się w polityczne plany obecnego premiera Tayyipa Erdogana, który - jak się uważa - chce w przyszłości zostać szefem państwa. *

Uprawnienia tureckiego prezydenta mają teraz charakter głównie ceremonialny. AKP chce znacznie zwiększyć jego pełnomocnictwa w ramach przygotowywanej nowej konstytucji.

- _ Złożyliśmy projekt w biurze przewodniczącego parlamentu. Obejmuje on propozycję AKP w sprawie stworzenia systemu prezydenckiego _ - powiedział dziennikarzom wicepremier Bekir Bozdag. Na razie brak bliższych szczegółów na ten temat.

AKP jeszcze nie sprecyzowała swych planów reformatorskich, ale oczekuje się, że Erdogan wystartuje w wyborach prezydenckich w 2014 roku, gdyż statut partii zabrania mu ubiegania się o fotel szefa rządu po zakończeniu obecnej kadencji w 2015 roku.

Opublikowana w ubiegły piątek wypowiedź Erdogana głosi, iż traci on wiarę w uzyskanie ponadpartyjnego poparcia dla reformy konstytucyjnej, ale jest zdecydowany dalej forsować swe plany.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcy osądzą izrealskich dowódców Przed sądem w Stambule rozpoczął się zaoczny proces czterech byłych wysokich rangą dowódców wojskowych, w tym szefa sił zbrojnych.
700 głoduje, ale władze nie ustąpią Policja rozproszyła kurdyjską demonstrację w Stambule. Była to kolejna manifestacja poparcia dla kurdyjskich więźniów, którzy prowadzą strajk głodowy.
Mają władzę od 10 lat. Dokonali rewolucji Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan określił dojście przed 10 laty swojej partii do władzy jako rewolucję w umysłach ludzi.
Tagi: turcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz