Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Turcja dalej chce normalizacji relacji z Armenią

0
Podziel się:

Turcja nadal chce normalizacji relacji z Armenią, ale decyzja
amerykańskiej Komisji Spraw Zagranicznych o nazwaniu masakry Ormian w czasie I wojny światowej
ludobójstwem może zagrozić ratyfikacji porozumień turecko-armeńskich w parlamencie.

Turcja nadal chce normalizacji relacji z Armenią, ale decyzja amerykańskiej Komisji Spraw Zagranicznych o nazwaniu masakry Ormian w czasie I wojny światowej ludobójstwem może zagrozić ratyfikacji porozumień turecko-armeńskich w parlamencie.

"Jesteśmy zdeterminowani kontynuować wysiłki zmierzające do normalizacji relacji z Armenią" - oświadczył w piątek turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu.

Davutoglu wezwał też administrację prezydenta Baracka Obamy, aby zablokowała ten projekt. Jego zdaniem przyjęcie rezolucji przez komisję dowodzi, iż amerykańska administracja nie zrobiła wystarczająco dużo, by zapobiec takim rezultatom. Dodał, że Ankara jest zażenowana tą sytuacją.

Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła w czwartek niewiążącą rezolucję wzywającą prezydenta USA, aby zagwarantował, iż masakra tureckich Ormian będzie formalnie nazywana ludobójstwem. W odpowiedzi Turcja wezwała na konsultacje swojego ambasadora w Waszyngtonie.

W październiku ubiegłego roku Turcja i Armenia zawarły porozumienia przewidujące normalizację stosunków po niemal stu latach wrogości i ponowne otwarcie wspólnej granicy.

Punktem sporu między Armenią a Turcją jest sprawa eksterminacji Ormian w latach 1914-15 w ówczesnym imperium osmańskim. Erywań uznaje masakrę za ludobójstwo, co Ankara stanowczo odrzuca.

Konflikt ormiańsko-azerski o Górski Karabach sprawił, że mająca bliskie związki z Azerbejdżanem Turcja zamknęła w roku 1993 granicę z Armenią.

Należąca do NATO Turcja jest jednym z głównych sojuszników USA w kwestiach dotyczących Iranu, Afganistanu i Bliskiego Wschodu. (PAP)

keb/ ro/

5797270

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)