Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
turcja
16.06.2006 14:37

Turcja gotowa zaryzykować zawieszenie rozmów akcesyjnych z UE

(reakcje kanclerza Austrii, prezydenta Francji)

Podziel się
Dodaj komentarz

(reakcje kanclerza Austrii, prezydenta Francji)

16.6.Stambuł,Bruksela (PAP/Reuters) - Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w piątek, że jego kraj nie otworzy swych portów i lotnisk dla Cypru, nawet jeśli miałoby to oznaczać zawieszenie rozmów o członkostwie w Unii Europejskiej.

W Brukseli kanclerz sprawującej przewodnictwo w UE Austrii Wolfgang Schuessel zareagował przypomnieniem Turcji o jej zobowiązaniach.

Unia domaga się od Ankary otwarcia portów i lotnisk dla Cypru jako członka UE oraz do uznania Republiki Cypryjskiej. Strona turecka odpowiada, że UE musi najpierw znieść ograniczenia handlowe wobec uznawanej jedynie przez Ankarę Republiki Tureckiej Cypru Północnego.

"Dopóki tureccy Cypryjczycy pozostają izolowani, nie otworzymy naszych portów i lotnisk. Jeśli negocjacje (akcesyjne) zostaną wstrzymane, to niech tak będzie" - powiedział Erdogan w transmitowanym przez telewizję wystąpieniu w stambulskiej Izbie Przemysłu.

Tureccy Cypryjczycy opowiedzieli się w 2004 roku za popieranym przez ONZ planem reunifikacji wyspy, ale liczniejsi i bogatsi greccy Cypryjczycy ogromną większością głosów odrzucili ten plan i wkrótce potem przystąpili do UE jako Republika Cypryjska.

Cypr grozi zablokowaniem tureckich rozmów akcesyjnych, jeśli nie będzie postępu w sprawie portów i lotnisk.

UE wyraziła 12 czerwca zgodę na otwarcie pierwszego z 35 rozdziałów negocjacji członkowskich z Turcją. Rozdział ten dotyczy nauki i techniki.

W wyniku starań Cypru ministrowie spraw zagranicznych UE w preambule dokumentu o otwarciu negocjacji wezwali Turcję do wdrożenia protokołu z Ankary. Chodzi o porozumienie rozszerzające turecką unię celną z UE na nowe kraje członkowskie. Choć Ankara podpisała ten dokument w lipcu ubiegłego roku, wciąż odmawia wpuszczania statków cypryjskich do swoich portów.

Do końca 2006 roku Komisja Europejska ma ocenić, jak wdrażany jest protokół z Ankary. Jeśli cypryjskie statki wciąż nie będą mogły wpływać do tureckich portów, to Cypr będzie mógł realnie zablokować otwieranie (czy zamykanie) kolejnych rozdziałów negocjacyjnych.

"Będzie problem, jeśli to oświadczenie Erdogana jest prawdziwe" - powiedział Schuessel w Brukseli po dwudniowym szczycie UE. Kanclerz przypomniał Turcji o jej zobowiązaniach, zapisanych w protokole z Ankary i podkreślił, że "oczekujemy, iż do końca roku zobowiązania te zostaną w pełni zrealizowane".

Także prezydent Francji Jacques Chirac ostrzegł Turcję po brukselskim szczycie, że jeśli nie otworzy swych portów i lotnisk dla Cypru, "zagrozi swym ambicjom przystąpienia pewnego dnia do Unii Europejskiej". (PAP)

az/ ro/

3124 4231 4290,arch.

Tagi: turcja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz