Notowania

sondaż
03.02.2011 11:58

Turcja jest uważana za model dla Bliskiego Wschodu-sondaż

Większość mieszkańców Bliskiego Wschodu uważa Turcję za państwo modelowe dowodzące, że islam i demokracja mogą współistnieć - wynika z sondażu opublikowanego w czwartek przez znany turecki ośrodek badania opinii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Większość mieszkańców Bliskiego Wschodu uważa Turcję za państwo modelowe dowodzące, że islam i demokracja mogą współistnieć - wynika z sondażu opublikowanego w czwartek przez znany turecki ośrodek badania opinii.

Ankieta przeprowadzona w sierpniu i wrześniu przez Turecką Fundację Badań Ekonomicznych i Społecznych (Tesev) pokazuje, że 66 proc. z 2300 ankietowanych w Arabii Saudyjskiej, Egipcie, Iraku, Iranie, Jordanii, Libanie, Syrii oraz na terytoriach palestyńskich, postrzega Turcję jako model rozwoju.

Publikacja wyników badań zbiegła się w czasie z falą protestów w Egipcie i innych krajach regionu, do których doszło po obaleniu w ubiegłym miesiącu prezydenta Tunezji.

66 proc. badanych uznało, że "Turcja może być modelem dla krajów Bliskiego Wschodu" i tyle samo respondentów postrzega w Turcji "udaną syntezę islamu i demokracji".

Pytani o przyczyny, dla których Turcja może być przykładem, 15 proc. badanych podkreśliło "islamską tożsamość" tego kraju. Pozostałe argumenty, w kolejności malejącej, to gospodarka, ustrój demokratyczny oraz "obrona praw Palestyńczyków i muzułmanów".

Wśród osób odrzucających "model turecki" 12 proc. wskazywało na laickie władze. Nieco mniejsza liczba badanych stwierdziła z kolei, że kraj ten jest "zbyt muzułmański" lub "powiązany z Zachodem".

73 proc. Turków uważa, że wpływy Turcji na Bliskim Wschodzie będą zwiększały się w najbliższych latach, a 78 proc. - że Ankara powinna zwiększyć swoją rolę w mediacjach dotyczących konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Jak zaznacza agencja AFP, od czasu dojścia do władzy w 2002 roku konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, która ma islamskie korzenie, relacje Turcji z światem arabskim i Iranem poprawiły się. (PAP)

keb/ ro/

8262163

Tagi: sondaż, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz