Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
turcja
03.11.2007 12:07

Turcja: Konferencja w Stambule - Erdogan apeluje o pilne działania przeciwko "terrorystom w Iraku"

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował w sobotę na międzynarodowej konferencji w Stambule o podjęcie "pilnych" i "zdecydowanych" działań przeciwko "terrorystycznym grupom, wykorzystującym terytorium Iraku do atakowania sąsiednich państw".

Podziel się
Dodaj komentarz

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował w sobotę na międzynarodowej konferencji w Stambule o podjęcie "pilnych" i "zdecydowanych" działań przeciwko "terrorystycznym grupom, wykorzystującym terytorium Iraku do atakowania sąsiednich państw".

Erdogan wypowiadał się na odbywającej się od piątku w Stambule rozszerzonej konferencji na szczeblu ministrów państw sąsiadujących z Irakiem. Wśród uczestników konferencji w Stambule są m.in. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice, sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, premier Iraku Nuri al-Maliki oraz szef dyplomacji irańskiej Manuszehr Mottaki.

Konferencja miała być poświęcona głównie kwestii stabilizowania sytuacji w Iraku - sprawa tureckich Kurdów, zdaniem Ankary wykorzystujących bazy w północnym Iraku do atakowania celów w Turcji, zdominowała jednak obrady. Jak do tej pory działania głównych sił - jak USA, ONZ czy UE - na rzecz odsunięcia groźby tureckiej interwencji w Iraku i apele o wstrzemięźliwość nie przyniosły efektów.

Szef dyplomacji tureckiej Ali Babacan po spotkaniu z Rice w Ankarze powiedział, iż "minął czas słów - nadszedł czas konkretnych akcji", sugerując po raz kolejny możliwość interwencji wojskowej w Iraku.

Sama Rice wzywała do większej współpracy z Turcją w sprawie walki z rebeliantami z Partii Pracujących Kurdystanu, ostrzegając jednak, iż będzie to wymagało "wytrwałości" i "większego zaangażowania". Zaznaczała, że "nikt nie powinien wątpić w zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w tę kwestię - "mamy wspólnego wroga i potrzebujemy wspólnego podejścia (do tego problemu)" - powiedziała.

Iracki premier Nuri al-Maliki z kolei zaznaczył na sobotnim posiedzeniu w Stambule, iż jego rząd nie pozwoli na wykorzystywanie kraju do atakowania sąsiedniego państwa. Odpierając zarzuty, iż Bagdad niewiele czyni w sprawie, zapowiedział współpracę z Ankarą i podjęcie skoordynowanych działań przeciwko Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Jednym z takich kroków strony irackiej miałoby stać się zamknięcie związanych z PKK kurdyjskich instytucji na terenie autonomicznego irackiego Kurdystanu.

W trakcie konferencji w sobotę z Bagdadu nadeszła już informacja o takich działaniach - jak podano, władze północnoirackiego Kurdystanu miały zamknąć biura miejscowej kurdyjskiej partii, popierającej walkę Kurdów w Turcji i cele PKK.

Po konferencji w Stambule premier Turcji udaje się z kluczową dla sprawy obecnych napięć wizytą do Waszyngtonu - jego spotkanie z prezydentem George'em W. Bushem planowane jest na poniedziałek.

Ankara od tygodni przygotowuje się do ewentualnej operacji przeciwko PKK w północnym Iraku. W rejon granicy skierowano już 100 tys. żołnierzy, wspieranych przez myśliwce F-16 i śmigłowce bojowe. (PAP)

hb/ mskr/

1265 1317 1242 1240 1069 1039 1059 1016

Tagi: turcja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz