Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turcja: Media: ślady otrucia w ciele b. prezydenta Turguta Ozala

0
Podziel się:

Badanie szczątków b. prezydenta Turguta Ozala, uznawanego za
twórcę współczesnej Turcji, wykazało, że został on otruty za pomocą czterech różnych toksycznych
substancji - napisał w poniedziałek dziennik "Today's Zaman", powołując się na nieoficjalne źródła.

Badanie szczątków b. prezydenta Turguta Ozala, uznawanego za twórcę współczesnej Turcji, wykazało, że został on otruty za pomocą czterech różnych toksycznych substancji - napisał w poniedziałek dziennik "Today's Zaman", powołując się na nieoficjalne źródła.

Taką wersję sugerowała rodzina Ozala od jego nieoczekiwanej śmierci w 1993 r.

Jak pisze agencja Reutera, od dawna też krążyły pogłoski, że Ozala zamordowali domniemani bojownicy "głębokiego państwa", czyli rzekomej organizacji antydemokratycznej, w której skład mają wchodzić przedstawiciele wywiadu, wojska czy mafii. Ozal według Reutera mógł się im narazić m.in. dążeniem do zakończenia konfliktu kurdyjskiego.

W jego ciele znaleziono zakazany środek owadobójczy DDT oraz powiązany z nim środek DDE. Ich poziom dziesięciokrotnie przewyższał ilość występującą w ciele ludzkim i w naturze - podaje "Today's Zaman", cytując źródła w instytucie medycyny sądowej.

"Ozal najpewniej został otruty czterema różnymi substancjami" - dodaje gazeta. Analiza szczątków wykazała nie tylko ślady środków owadobójczych, ale też toksycznego kadmu oraz dwóch radioaktywnych pierwiastków: ameryku i polonu.

Na początku listopada media informowały, że badania wykazały wysoki poziom strychniny w ciele byłego szefa państwa. Jednak doniesieniom tym zaprzeczył instytut medycyny sądowej.

Szef instytutu powiedział, że zakończy pracę w grudniu, a następnie przekaże raport prokuraturze.

Wybrany na urząd w 1989 roku Ozal, ósmy prezydent Republiki Turcji, zmarł w czasie trwania kadencji w wieku 65 lat. Jako oficjalną przyczynę śmierci byłego szefa państwa podawano atak serca. Jednak rodzina mającego kurdyjskie korzenie polityka twierdziła, że w rzeczywistości zmarł on w wyniku otrucia.

Wszczęcie śledztwa w sprawie śmierci Ozala zlecił obecny prezydent Abdullah Gul. W czerwcu przekazano ustalenia, według których były szef państwa zmarł w okolicznościach uznanych za podejrzane.

Spekulacje na temat przyczyn śmierci byłego prezydenta wywołało m.in. to, że w dniu zgonu nie było przy nim jego prywatnego lekarza ani pielęgniarki, z powodu usterki karetka nie mogła ruszyć, a w prezydenckiej rezydencji nie było sprzętu do udzielania pierwszej pomocy.

We wrześniu naczelna prokuratura w Ankarze wydała zgodę na ekshumację zwłok, która odbyła się na początku października.

Gdy Ozal pełnił urząd premiera (1983-1989), przeżył próbę zamachu w czasie kongresu założonej przez niego Partii Ojczyźnianej. Kula drasnęła go w rękę. W obliczu informacji o domniemanym otruciu politycy z dawnego otoczenia Ozala zaapelowali o przeprowadzenie śledztwa w sprawie próby zamachu z 1988 roku.

Historia tureckiej polityki pełna jest zamachów wojskowych, domniemanych spisków antyrządowych oraz morderstw - pisze Reuters. Obecnie sądzone są setki osób, oskarżone o przynależność do tajnej nacjonalistycznej organizacji zwanej Ergenekon. Jej członkowie mieli dążyć do obalenia rządu.(PAP)

jhp/ kar/

12706924 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)