Notowania

turcja
18.05.2010 14:39

Turcja namawia Zachód, by odstąpił od sankcji wobec Iranu

Minister spraw zagranicznych Turcji zaapelował we wtorek do USA i ich sojuszników, by nie naciskali na nałożenie przez ONZ nowych sankcji na Iran z racji jego programu nuklearnego, podkreślając, że do zmniejszenia napięć konieczna jest dyplomacja.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Minister spraw zagranicznych Turcji zaapelował we wtorek do USA i ich sojuszników, by nie naciskali na nałożenie przez ONZ nowych sankcji na Iran z racji jego programu nuklearnego, podkreślając, że do zmniejszenia napięć konieczna jest dyplomacja. *

Minister Ahmet Davutoglu z uznaniem odniósł się do tego, że Iran zgodził się wysłać pewną ilość swego nisko wzbogaconego uranu za granicę. Zaapelował do Zachodu o zakończenie kryzysu dyplomatycznego z Iranem. Na mocy poniedziałkowej umowy osiągniętej przy mediacji Brazylii i Turcji Teheran zgodził się przesłać pewną ilość uranu do Turcji.

Tymczasem USA i niektórzy ich sojusznicy podejrzewają, że zgoda Iranu była pomyślana jako sposób na powstrzymanie nowych oenzetowskich sankcji. Zaznaczają, że Iran wciąż ma zamiar wzbogacać uran.

"Rozmowy na temat sankcji popsują atmosferę i mogą doprowadzić do eskalacji oświadczeń, prowokować irańską opinię publiczną" - powiedział Davutoglu dziennikarzom w Stambule.

Podkreślił, że umowa z Iranem pokazała elastyczność Teheranu i teraz Waszyngton i inne państwa zachodnie powinny wykazać "taką samą elastyczność".(PAP)

mmp/ ro/

6257371 arch.

Tagi: turcja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz