Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turcja: Podejrzany ładunek chemiczny skonfiskowany na granicy z Syrią

0
Podziel się

Władze tureckie przechwyciły na granicy z Syrią znaczną ilość produktów
chemicznych, które mogą zostać wykorzystane do produkcji broni; zatrzymano podejrzanego -
poinformowała w niedzielę wieczorem turecka armia.

bErwMeSZ

Władze tureckie przechwyciły na granicy z Syrią znaczną ilość produktów chemicznych, które mogą zostać wykorzystane do produkcji broni; zatrzymano podejrzanego - poinformowała w niedzielę wieczorem turecka armia.

Komponenty chemiczne skonfiskowano w sobotę w okolicy Reyhanli w południowo-wschodniej Turcji, gdzie składający się z trzech samochodów konwój próbował nielegalnie przekroczyć granicę - sprecyzował w komunikacie sztab generalny.

Kierowcy nie zatrzymali samochodów na żądanie, tureccy żandarmi ostrzelali koła; trzech kierowców zaczęło uciekać w kierunku Syrii, a jednego z nich schwytano - dodała turecka armia, która nie podała narodowości zatrzymanego.

bErwMeTb

Przechwycony ładunek, składający się z siarki i niezidentyfikowanej substancji, jest badany przez wojskowych specjalistów.

W konflikcie w Syrii, który trwa od marca 2011 roku, Turcja od początku wspiera rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

W ubiegłym tygodniu Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) poinformowała, że zadeklarowana przez syryjskie władze broń chemiczna została zabezpieczona, a miejsca jej produkcji są nieoperacyjne. OPCW ma za zadanie nadzorować niszczenie chemicznego arsenału w Syrii w następstwie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jej przyjęcie oddaliło groźbę międzynarodowej interwencji w Syrii w odpowiedzi na atak chemiczny z 21 sierpnia pod Damaszkiem; atak ten przypisywany jest reżimowi, który stanowczo zaprzecza i twierdzi, że była to prowokacja rebeliantów. (PAP)

ksaj/ ro/

bErwMeTh

14964795

bErwMeTC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)