Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turcja podpisała kontrakty naftowo-gazowe z irackim Kurdystanem

0
Podziel się

Pakiet kontraktów dotyczących eksportu ropy i gazu z irackiego
Kurdystanu przez tureckie rurociągi podpisany został podczas spotkania premiera Turcji Recepa
Tayyipa Erdogana i szefa kurdyjskiego rządu autonomicznego Neczerwana Barzaniego - podaje Reuters.

bErHMGNx

Pakiet kontraktów dotyczących eksportu ropy i gazu z irackiego Kurdystanu przez tureckie rurociągi podpisany został podczas spotkania premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i szefa kurdyjskiego rządu autonomicznego Neczerwana Barzaniego - podaje Reuters.

Agencja poinformowała w piątek, że porozumienia podpisano w środę. Kontrakty z Turcją zapewne wzbudzą sprzeciw irackich władz centralnych - wskazuje Reuters. W czwartek Bagdad oznajmił, że każde porozumienie z Kurdystanem w dziedzinie energetyki będzie "naruszeniem suwerenności Iraku".

Jak przewidują podpisane umowy, wkrótce rozpocznie pracę nowy rurociąg kurdyjski, który zostanie podłączony do już istniejącej magistrali Kirkuk-Ceyhan, co umożliwi eksport ropy z północnego Iraku na rynki światowe. Kontrakty przewidują także zbudowanie nowego ropociągu i gazociągu. Przy ich wykorzystaniu eksport ropy z regionu ma sięgnąć 1 mln baryłek dziennie do 2015 roku. Gaz ma popłynąć nową magistralą na początku 2017 roku.

bErHMGNz

Porozumienia zakładają, że płatności za kurdyjską ropę będą umieszczane na rachunku Escrow w tureckim banku państwowym i pozostaną nietknięte, póki autonomiczny rząd Kurdystanu nie ustali z władzami w Bagdadzie zasad podziału zysków - dodaje Reuters.

Rząd irackiego Kurdystanu zawarł w ostatnich latach wiele kontraktów z firmami naftowymi, mimo że władze centralne w Bagdadzie twierdzą, iż Kurdowie nie mieli do tego prawa. W 2011 roku osiągnięto porozumienie, na mocy którego Kurdowie wysyłają ropę do Bagdadu, który ją następnie sprzedaje, po czym każda ze stron bierze 50 proc. wpływów. Kurdowie twierdzą jednak, że Bagdad nie realizuje zobowiązań wynikających z tego porozumienia.(PAP)

awl/ kar/

15169029 arch.

bErHMGOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)