Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
turcja
24.03.2012 16:02

Turcja rozprawia się z kurdyjskimi separatystami.

W walkach z siłami bezpieczeństwa na południowym wschodzie Turcji zginęło dziś 15 kurdyjskich kobiet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Allan Henderson/CC/Flickr)

*W walkach z siłami bezpieczeństwa na południowym wschodzie Turcji zginęło dziś 15 kurdyjskich kobiet, które należały do separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). *

Podczas starć w prowincji Bitlis śmierć poniósł też członek tzw. straży wsi, czyli kurdyjskich sił pomocniczych, którym broń do walki z PKK dostarcza Ankara. Trzech członków tej formacji zostało rannych. Anonimowy przedstawiciel sił bezpieczeństwa w regionie poinformował, że PKK dysponuje oddziałami składającymi się wyłącznie z kobiet i to właśnie taki oddział został zdziesiątkowany.

Wczoraj przy granicy iracko-tureckiej zakończyła się trzydniowa operacja, podczas której zginęło siedmiu policjantów i siedmiu separatystów. Łącznie - w ciągu niespełna tygodnia - 29 osób, w tym 21 rebeliantów, poniosło śmierć w walkach.

Ukrywający się w Turcji i na północy Iraku członkowie PKK, którzy regularnie są atakowani przez tureckie lotnictwo, korzystają z wiosennych roztopów i przedostają się z Iraku do Turcji, gdzie organizują ataki. Właśnie wiosną nasilają się operacje wojska i jednostek specjalnych policji wymierzone w separatystów.

Tureckie media w ostatnich dniach informowały, że rząd w Ankarze postanowił zerwać bezpośrednie kontakty z PKK. Polityka otwartości wobec Kurdów, lansowana od 2009 r. przez rządzącą Partię Sprawiedliwości i Rozwoju, od dawna była krytykowana, ponieważ wiązała się z pierwszymi bezpośrednimi rozmowami z dowództwem PKK.

PKK jest uważana przez Turcję, USA i UE za organizację terrorystyczną. Szacuje się, że trwający od 1984 roku konflikt w tureckim Kurdystanie spowodował śmierć około 45 tys. ludzi.

O Turcji czytaj w Money.pl
Prześladował, ale nagrodzą go za tolerancję? Około 25 tysięcy osób demonstrowało w Bochum przeciwko przyznaniu premierowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi nagrody Steiger.
Winni krwawej pomyłki armii będą ukarani Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan obiecał wyjaśnienie sprawy omyłkowego zabicia 35 cywili.
Seria brutalnych ataków. Zginęło 24 żołnierzy Separatyści napadli na posterunki wojskowe na południowym wschodzie kraju.
Tagi: turcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz