Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turcja: Sarkozy deklaruje, że jest przeciwny wejściu Turcji do UE

0
Podziel się

Składając swą pierwszą wizytę w Turcji, prezydent Francji Nicolas
Sarkozy zadeklarował w piątek wobec swych gospodarzy, iż jest przeciwny tureckim dążeniom do
uzyskania członkostwa Unii Europejskiej.

bEgyUFEB

Składając swą pierwszą wizytę w Turcji, prezydent Francji Nicolas Sarkozy zadeklarował w piątek wobec swych gospodarzy, iż jest przeciwny tureckim dążeniom do uzyskania członkostwa Unii Europejskiej.

"Mamy punkt niezgody, o którym wszyscy wiedzą" - powiedział Sarkozy w Ankarze na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Turcji Abdullahem Gulem.

"Mówimy jako mężowie stanu, to znaczy w taki sposób, że staramy się zrozumieć wymogi drugiej strony, by próbować znaleźć drogi ku przyszłości, które nie prowadziłyby ani do destabilizacji Europy, ani do upokorzenia tureckiego społeczeństwa, które się zmodernizowało" - dodał francuski prezydent.

bEgyUFED

Gul podkreślił natomiast, że wejście do UE pozostaje dla Turcji priorytetem, i wezwał Francję, by nie blokowała negocjacji akcesyjnych z Ankarą, które obecnie utknęły w martwym punkcie.

"Oczekujemy, że UE dotrzyma słowa w kwestii procesu akcesyjnego Turcji" - powiedział turecki prezydent.

Sarkozy, który przybył do Ankary tylko na sześć godzin, i to nie w charakterze głowy państwa, lecz przewodniczącego G20 (grupy 19 przodujących gospodarczo państw świata i Unii Europejskiej), powtórzył, iż jest za zapewnieniem Turcji uprzywilejowanego partnerstwa z UE - co Turcy zdecydowanie odrzucają.

"Uważam, że między pełnym członkostwem i stowarzyszeniem, o którym Turcy kilkakrotnie mówili, że go nie chcą, istnieje zrównoważona ścieżka, którą będzie można znaleźć, jeśli popatrzymy na tę kwestię w spokoju i z wizją" - zadeklarował prezydent Francji. (PAP)

bEgyUFEJ

dmi/ mc/

8425016

bEgyUFFe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)