Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turcja: Wojsko zaskarżyło wyroki wobec oskarżonych o spisek

0
Podziel się

Tureckie siły zbrojne poinformowały w czwartek, że wystąpiły z
zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa, jakiego miano się dopuścić skazując wyższych oficerów za
udział w antyrządowym spisku, co może doprowadzić do ich ponownego procesu.

bEgMTZCJ

Tureckie siły zbrojne poinformowały w czwartek, że wystąpiły z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa, jakiego miano się dopuścić skazując wyższych oficerów za udział w antyrządowym spisku, co może doprowadzić do ich ponownego procesu.

Turecki sąd apelacyjny podtrzymał w październiku wyrok skazujący wobec emerytowanych wojskowych wysokiej rangi, których uznano za winnych zorganizowania dziesięć lat wcześniej spisku w celu obalenia rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana. Wyrok ten uznano za przejaw cywilnej dominacji nad wszechwładną niegdyś armią.

Swą prawną akcję siły zbrojne podjęły w czasie, gdy pozycja rządu Erdogana jest znacznie osłabiona rozległym śledztwem antykorupcyjnym, które doprowadziło do ustąpienia trzech członków gabinetu i nasiliło wątpliwości w sprawie niezależności wymiaru sprawiedliwości.

bEgMTZCL

Jak podał dziennik "Hurriyet", wysłane przez wojsko zawiadomienie głosi, iż dowody oskarżenia pełniących czynną służbę i emerytowanych oficerów zostały sfabrykowane. Rzecznik sztabu generalnego potwierdził, że do urzędu prokuratora Ankary skierowano taki dokument, ale nie ujawnił żadnych dalszych szczegółów.

"Jeśli skarga zostanie zaakceptowana, ponowny proces będzie pewny" - powiedział Haluk Peksen, jeden z adwokatów w procesie ponad 300 oficerów, skazanych w 2012 roku za udział w spisku, którego plany miały obejmować dokonanie zamachów bombowych na meczety w Stambule dla usprawiedliwienia wojskowego przewrotu.

Erdogan przedstawia ujawniony w ubiegłym miesiącu skandal korupcyjny jako sterowaną z zagranicy próbę osłabienia go. Zareagował zwolnieniem około 70 funkcjonariuszy policji zaangażowanych w śledztwo w tej sprawie i zablokowaniem drugiego dochodzenia, dotyczącego dużych projektów z dziedziny infrastruktury.

Kierowana przez Erdogana mająca korzenie islamistyczne Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zdołała znacznie osłabić wewnątrzpolityczną rolę wojska, które w latach 1960-80 dokonało trzech zamachów stanu, a w roku 1997 zmusiło do ustąpienia zdominowany przez islamistów rząd. (PAP)

bEgMTZCR

dmi/ mc/

15408847

bEgMTZDm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)