Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turcja: Z partii rządzącej odeszło trzech deputowanych

0
Podziel się

Trzech tureckich deputowanych, w tym były minister, ogłosiło w
piątek, że odchodzą z będącej u władzy umiarkowanie islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju
(AKP). Konserwatywnym ugrupowaniem wstrząsnął skandal korupcyjny, który wybuchł w ubiegłym
tygodniu.

bEqHOOUR

Trzech tureckich deputowanych, w tym były minister, ogłosiło w piątek, że odchodzą z będącej u władzy umiarkowanie islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Konserwatywnym ugrupowaniem wstrząsnął skandal korupcyjny, który wybuchł w ubiegłym tygodniu.

Wśród parlamentarzystów, którzy zdecydowali się opuścić rządzącą od 2002 roku AKP, jest były minister kultury Ertugrul Gunay. Oskarżył partię o arogancję oraz utrudnianie śledztwa antykorupcyjnego.

Tych trzech deputowanych należało do liberalnego skrzydła partii premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

bEqHOOUT

W ciągu 10 dni AKP straciła pięciu deputowanych. Mimo ich odejścia partia wciąż ma zdecydowaną większość w parlamencie.

Według tureckich mediów deputowani zrezygnowali z członkostwa, gdyż kierownictwo partii w czwartek wysłało ich do partyjnej komisji dyscyplinarnej za "ustne i pisemne uwagi piętnujące partię i rząd".

Afera korupcyjna wybuchła 17 grudnia. Zatrzymano kilkadziesiąt osób, w tym synów szefa MSW i synów dwóch innych ministrów. Erdogan zmuszony był przeprowadzić rekonstrukcję rządu i wymienić 10 ministrów. Skandal ten został ujawniony na kilka miesięcy przed wyborami lokalnymi uważanymi za test dla szefa rządu i jego partii.

Broniąc się przed zataczającym coraz szersze kręgi śledztwem, rząd przeprowadził też sporą czystkę wśród najwyższych dowódców policji.

bEqHOOUZ

Ponadto Erdogan usiłował doprowadzić do zmian w policyjnych regulaminach, mających zmusić śledczych do ubiegania się o zgodę przełożonych na prowadzenie dochodzeń i aresztowania. Rada Stanu - najwyższy turecki sąd administracyjny - zablokowała tę inicjatywę.

Premier nazywa dochodzenie w sprawie korupcji wymierzoną przeciw rządowi z góry zaplanowaną akcją polityczną, kierowaną przez Hizmet - ruch Fetullaha Gulena, wpływowego islamskiego duchownego mieszkającego w USA.

Wielu politologów popiera tezę, że śledztwo jest elementem walki politycznej między rządem a Hizmetem, który popierał partię premiera od 2002 roku, ale ostatnio zerwał ten sojusz. Uważa się, że Hizmet ma istotne wpływy w policji, wywiadzie oraz sądownictwie.(PAP)

jhp/ mc/

bEqHOOVa

15379156 15379093 arch. int.

bEqHOOVu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)