Notowania

wiadomości
12.12.2011 22:17

Turkmenistan: Pomnik b. prezydenta znów na cokole, choć nie w centrum

TASS) - Pozłacany pomnik, z ruchomą głową, byłego nieżyjącego dyktatora Turkmenistanu Saparmurada Nijazowa powrócił w poniedziałek po rocznej nieobecności do stolicy i jest nawet wyższy, chociaż obecnie stoi na obrzeżach miasta, a nie - jak dawniej - w centrum.

Podziel się
Dodaj komentarz

*TASS) - Pozłacany pomnik, z ruchomą głową, byłego nieżyjącego dyktatora Turkmenistanu Saparmurada Nijazowa powrócił w poniedziałek po rocznej nieobecności do stolicy i jest nawet wyższy, chociaż obecnie stoi na obrzeżach miasta, a nie - jak dawniej - w centrum. *

"Łuk Neutralności", na którego szczycie stanął pomnik Nijazowa, został oficjalnie i uroczyście odsłonięty podczas ceremonii z okazji 16. rocznicy ogłoszenia w ONZ przez Turkmenistan deklaracji neutralności.

Pomnik - niegdyś centralny obiekt w centrum Aszchabadu - jest największym monumentem ku czci Nijazowa, który zmarł nagle w roku 2006 na serce, mając 67 lat. Pomnik jest wyposażony w ruchomą głowę i tak skonstruowany, że twarz byłego wodza przez cały dzień jest zwrócona ku słońcu.

Nakaz usunięcia pomnika z centrum wydał w ubiegłym roku następca Nijazowa Kurbankuły Berdymuchammedow. Pomnik miał być przekształcony w obiekt nazwany Pomnikiem Neutralności.

Nijazow rządził Turkmenistanem przez 21 lat, podczas których wprowadził kult swojej osoby. Przyjął m.in. tytuł Turkmenbaszy - czyli Wielkiego Ojca Turkmenów.

Następca Nijazowa próbuje wprowadzić wiele zmian; z hymnu i przysięgi zniknęło imię Turkmenbaszy, zmieniły nazwy fabryki noszące imię jego matki i ojca, kraj powrócił do kalendarza gregoriańskiego i styczeń to już nie turkmenbasza. Mogą już działać zdelegalizowane za Nijazowa opera i balet, a także Akademia Nauk.

Przywrócenie 12-metrowego pomnika Nijazowa, który stanął na jeszcze wyższym, 95-metrowym postumencie (poprzedni miał 75 m), świadczy jednak o tym, że władze Turkmenistanu ostrożnie podchodzą do całkowitego zerwania z dziedzictwem Nijazowa - pisze Associated Press. (PAP)

mmp/ mc/

0386489 10385144 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz