Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: być może energia atomowa będzie potrzebna później niż planowano

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk stwierdził we wtorek, że energia jądrowa będzie w
Polsce potrzebna później niż planowano, głównie z powodu spodziewanego wzrostu znaczenia gazu jako
źródła energii. Podkreślił jednocześnie, że rząd nie zmienił zdania i uważa, że atom jest
potrzebny.

Premier Donald Tusk stwierdził we wtorek, że energia jądrowa będzie w Polsce potrzebna później niż planowano, głównie z powodu spodziewanego wzrostu znaczenia gazu jako źródła energii. Podkreślił jednocześnie, że rząd nie zmienił zdania i uważa, że atom jest potrzebny.

Jak mówił Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów, rządowy zespół energetyczny praktycznie permanentnie analizuje sytuację na rynku energii, na którym - jak zaznaczył - jest wiele zmieniających się czynników.

"Nasze nastawienie do energetyki jądrowej nie zmieniło się. Natomiast będziemy reagować elastycznie na wyzwania, parametry, które się zmieniają w skali polskiej, europejskiej i globalnej (...) W tym kontekście oceniamy potrzebę tempa prac nad polską energetyką jądrową" - tłumaczył szef rządu. Jak dodał, nie wyklucza, że w polskim miksie energetycznym (udział poszczególnych źródeł w bilansie - PAP) miejsce dla energetyki jądrowej znajdzie się, ale "w odleglejszej przyszłości niż planowaliśmy".

Tusk mówił, że na rynku energii widać pewne optymistyczne sygnały, jak np. prognozy cen gazu w związku ze złożami gazu z łupków czy pracami nad uruchomieniem wydobycia, a także spadek cen uprawnień do emisji CO2.

"Widzę pewną rewizję poglądów co do odnawialnych źródeł energii u naszych zachodnich sąsiadów. Okazuje się, że ten bardzo atrakcyjny projekt jest jednocześnie bardzo kosztowny" - dodał szef rządu. Tusk podkreślał, że optymalny miks energetyczny dla Polski zapewnia trwałość dostaw, ich bezpieczeństwo, także pod względem politycznym, i możliwie niską cenę.

Rządowe plany przewidują budowę przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW. Zgodnie z obowiązującą strategią PGE, pierwszy blok powinien ruszyć ok. 2024 r. (PAP)

wkr/ amac/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)