Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tusk dla "FT": przyrost wydatków nie więcej niż 1,0 proc. rocznie

0
Podziel się

W ramach programu rozwoju i fiskalnej konsolidacji wydatków publicznych
rząd wprowadzi roczny pułap przyrostu wydatków uznaniowych o nie więcej niż 1,0 proc. - powiedział
w wywiadzie dla czwartkowego "Financial Timesa" premier Donald Tusk.

bEhDjchx

W ramach programu rozwoju i fiskalnej konsolidacji wydatków publicznych rząd wprowadzi roczny pułap przyrostu wydatków uznaniowych o nie więcej niż 1,0 proc. - powiedział w wywiadzie dla czwartkowego "Financial Timesa" premier Donald Tusk.

"Żadne wydatki poza tymi, które musimy realizować ustawowo nie będą mogły w ciągu roku rosnąć o więcej niż o 1,0 proc." - zaznaczył.

"To, przy prognozowanym wzroście gospodarki, powinno doprowadzić do tego, że dług nie rośnie, albo rośnie minimalnie. Wzrost powoduje, że relacja długu do PKB maleje i wpływa na ograniczenie deficytu" - dodał.

bEhDjchz

Celem programu, którego założenia rząd przedstawi w piątek jest powstrzymanie tempa narastania deficytu i długu oraz reforma zaopatrzenia rentowego i emerytalnego. Reguła wydatkowa obok reformy emerytalnej i prywatyzacji przyczynią się do sprowadzenia w najbliższych latach poziomu deficytu sektora finansów publicznych poniżej progu 3,0 proc. wymaganego do wejścia do EMU (Europejskiej Unii Walutowej).

"W Polsce wszystko idzie dobrze, natomiast może pojawić się problem narastającego zadłużenia; musimy mu postawić tamę i mamy odwagę to zrobić" - podkreślił.

"FT" pisze, że reforma emerytur przewiduje zmniejszenie świadczeń emerytalnych dla służb mundurowych, ale tylko dla nowo przyjmowanych funkcjonariuszy. W ramach reformy emerytur rolniczych, zamożniejsi rolnicy zostaną wyjęci z KRUS i przesunięci do ZUS na ogólnych zasadach. Rząd będzie działał na rzecz ograniczenia wczesnego przechodzenia na emeryturę.

GUS szacuje, że PKB wzrósł w 2009 roku o 1,7 proc. Za ten rok rząd przyjął wskaźnik wzrostu na poziomie 1,2 proc., co w ocenie większości analityków zachodnich jest oceną zaniżoną.

bEhDjchF

Według najnowszych wypowiedzi przedstawicieli resortu finansów, deficyt sektora finansów publicznych za ub. r. będzie wyższy niż zakładane w październiku 6,3 proc. PKB, zaś w 2010 r. ma być nieco wyższy niż w br. Od 2011 r. ma być obniżany. Resort finansów ocenia, że dług publiczny nie przekroczy w br. 55 proc. PKB.(PAP)

asw/ az/ pad/ woj/

bEhDjcia
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)