Notowania

wiadomości
27.06.2013 12:08

Tusk: mam nadzieję, że związki wrócą do Komisji Trójstronnej

# dochodzi szersza wypowiedź premiera #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi szersza wypowiedź premiera #

27.06. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk wyraził w czwartek nadzieję, że liderzy związkowi wrócą do Komisji Trójstronnej. Zastrzegł zarazem, iż związkowcy muszą zrozumieć, że możliwy jest dialog, a dyktat - wykluczony.

"Widać wyraźnie, że jak jest dobra wola, to można mieć w jakiejś sprawie wspólne zdanie nawet jeśli jest się związkowcem z jednej strony i premierem rządu z drugiej strony. Ja jestem na dialog otwarty. Na dyktat - w żadnym wypadku" - powiedział szef rządu.

Premier był o to pytany w związku z ogłoszonym w środę przez Solidarność, OPZZ i FZZ zawieszeniem udziału w pracach Komisji Trójstronnej. Tusk osobiście uczestniczył w środowym posiedzeniu komisji, która miała rozmawiać m.in. o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r., waloryzacji rent i emerytur oraz założeniach przyszłorocznego budżetu.

Obrady zostały jednak zerwane przez stronę związkową, która ogłosiła, że dialog w Komisji Trójstronnej jest fikcją, ponieważ rząd i pracodawcy zawarli koalicję przeciwko stronie związkowej. Dlatego trzy centrale związkowe: Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych ogłosiły powołanie ogólnopolskiego komitetu protestacyjno-strajkowego.

W czwartek Tusk podkreślił, że płaca minimalna w okresie sprawowania przez niego funkcji szefa rządu "wzrosła jak nigdy dotąd".

"Jeśli chodzi o elastyczny czas pracy, zgodnie z tym, co zapowiedziałem stronie związkowej, rząd nie wspierał poselskich projektów, które szły jeszcze dalej niż projekty rządowe i rząd zatrzymał się w tym, moim zdaniem, odpowiedzialnym i umiarkowanym własnym projekcie na rzecz elastycznego czasu pracy. W czasie dyskusji na temat wieku emerytalnego przyjęliśmy bardzo wiele postulatów dotyczących dostosowania, rozciągnięcia w czasie dochodzenia do wieku emerytalnego" - powiedział premier.

Według niego wiele ustaleń zapadło na poziomie wojewódzkich komisji dialogu społecznego.

"Jeszcze raz powtórzę: nie widzę żadnego powodu, aby Komisja Trójstronna polegała na tym, że związki zawodowe przyjeżdżają i mówią: "ma być tak" i w związku z tym wszyscy ustępują, bo dialog nie na tym polega" - zaznaczył Tusk.

"Związki zawodowe muszą zrozumieć, że demokratyczna Polska to kraj, w którym każdy ma prawo głosu, w którym szukamy kompromisu i porozumień, ale to też państwo, w którym nie może być mowy o tym, że ktoś komuś siłą narzuca wolę, pod szantażem strajku czy manifestacji" - mówił premier.

Jak mówił, ma nadzieję, że liderzy związkowi wrócą do Komisji Trójstronnej. "Bo to jest konstytucyjnie, ustawowo wyznaczone miejsce do takiego dialogu społecznego. Ja - co udowadniałem nieraz, także w ostatnich miesiącach, jestem w takim przypadku zawsze do dyspozycji" - zapewnił. (PAP)

wkt/ kos/ bos/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz