Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk: niska cena rzepaku odzwierciedla sytuację rynkową

0
Podziel się:

W tym roku będzie wyraźna przewaga podaży rzepaku nad popytem, a to wpływa
na ceny - powiedział w piątek premier Donald Tusk. Dodał, że minister rolnictwa będzie szukał
możliwości pomocy rolnikom.

W tym roku będzie wyraźna przewaga podaży rzepaku nad popytem, a to wpływa na ceny - powiedział w piątek premier Donald Tusk. Dodał, że minister rolnictwa będzie szukał możliwości pomocy rolnikom.

W tym roku ceny skupu rzepaku są nawet o połowę niższe niż w ubiegłym. Rolnicy narzekają też, że ziarno jest trudno sprzedać. Według Krajowej Rady Izby Rolniczych powodem niskich cen skupu jest m.in. "zmowa cenowa zakładów przetwórczych".

"Rok temu rzepak skupowany był po 2-2,2 tys. zł za tonę. W tym roku ceny skupu to 1,3-1,4 tys. zł za tonę, a nawet mniej" - mówił podczas czwartkowego protestu w Opolu Andrzej Andruchów z Komitetu Protestacyjnego Rolników Powiatu Brzeskiego.

W Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie) ok. 150 rolników protestowało tego dnia przez kilka godzin przeciwko niskim cenom skupu zbóż i rzepaku. Blokowali jedną z głównych ulic i wjazd na most przez Wisłę.

Problem cen rzepaku jest szerszy i nie dotyczy tylko Polski - powiedział w piątek premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej na terenie zbiornika retencyjnego w Świnnej Porębie, pytany przez dziennikarzy o sprawę niskich cen rzepaku.

Tłumaczył, że problem polega na tym, że w 2012 r. rzepak był wyjątkowo drogi, co sprawiło, że rolnicy zwiększyli produkcję, a duża podaż rzepaku obniża jego ceny.

"Poprosiłem ministra rolnictwa, żeby zadbał i zobaczył, jakie są możliwości pomocy, gdyby się okazało, że to przekracza granicę i nabiera bardzo dramatycznych rozmiarów" - powiedział szef rządu.

Podkreślił jednak, że rząd nie może interweniować, gdy jakiś produkt rolniczy tanieje, bo - jak zaznaczył - rząd nie wytrzymałby tego rodzaju presji.

W tym roku areał rzepaku wynosi ok. 930 tys. ha, jest to największa w historii powierzchnia zasiewów upraw rzepaku w naszym kraju.

GUS wstępnie oszacował, że w Polsce będą w 2013 r. rekordowe zbiory na poziomie 2,5 mln ton, czyli prawie o 30 proc. wyższe niż w ub.r. Dobre zbiory rzepaku zapowiadają się też w całej UE. Komisja Europejska ocenia, że wyniosą one 20,7 mln ton, czyli będą o 7 proc. wyższe w stosunku do 2012 r.

W ubiegłym roku w sierpniu za rzepak można było otrzymać nawet powyżej 2 tys. zł za tonę. Z danych resortu rolnictwa wynika, że w połowie sierpnia 2012 r. średnia cena rzepaku wynosiła 1955 zł za tonę. Według Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku, w czwartek za rzepak firmy skupowe płaciły od 1140 zł do 1368 zł za tonę. (PAP)

awy/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)