Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk o jesiennej ofensywie legislacyjnej PO

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że wszystko, co PO zapowiedziała w
ramach ofensywy legislacyjnej, zostanie zrealizowane. Podkreślił, że jesienią jego partia będzie
starała się podjąć prace w parlamencie nad 50 projektami ustaw.

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że wszystko, co PO zapowiedziała w ramach ofensywy legislacyjnej, zostanie zrealizowane. Podkreślił, że jesienią jego partia będzie starała się podjąć prace w parlamencie nad 50 projektami ustaw.

Tusk był pytany w środę na konferencji prasowej, gdzie jest reszta projektów ustaw PO, zapowiadanych w ramach jesiennej ofensywy legislacyjnej.

"Zawsze będę powtarzał. Liczba nie świadczy o jakości. Po drugie, w tym roku - i mówię o tym bez jakiejś szczególnej satysfakcji - ustaw i rozporządzeń będzie blisko 500" - powiedział premier. Dodał, że mówi tylko o tych, które są przygotowane z inicjatywy rządu.

Podkreślił, że pierwszym pakietem, którym zajmą się posłowie w ramach "ofensywy legislacyjnej" PO -będzie pakiet zdrowotny.

"Tak jak zapowiedzieliśmy, tej jesieni będziemy starali się rozpatrzeć ponad 50 projektów, które składają się na ten pakiet legislacyjny. Część z nich musi jeszcze kilka tygodni poczekać, gdyż jest integralną częścią pakietu budżetowego" - powiedział Tusk. "To wszystko, co opisaliśmy, zakreśliliśmy, jest gotowe i będzie systematycznie wchodziło do Sejmu" - dodał.

Przyznał, że planuje z marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną wprowadzenie systemu pracy, który - jego zdaniem - ułatwi koncentrację nad konkretnymi projektami. Miałoby to polegać na tym - jak tłumaczył - by jedno lub dwa posiedzenia Sejmu były poświęcone jednej tematyce. Podkreślił, że chodzi o to, aby do grudnia kluczowe pakiety ustaw przeprowadzić przez Sejm. "To, co zapowiedzieliśmy, zrealizujemy" - zapewnił premier.

W ramach jesiennej ofensywy legislacyjnej Platforma chce doprowadzić do uchwalenia kilkudziesięciu ustaw. W pakiecie społecznym mają się znaleźć m.in. ustawy: żłobkowa i o opiece zastępczej, a także nowele ustaw: Prawo o szkolnictwie wyższym oraz o stopniach i tytule naukowym. Do pakietu społeczno-cywilizacyjnego wejdą też najprawdopodobniej ustawy powodziowe, w tym Prawo wodne.

W pakiecie finansowym znajdzie się m.in. reguła wydatkowa, zmiany dotyczące podatku VAT, a także ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych. Ta ostatnia przewiduje zmniejszenie zatrudnienia w tych jednostkach co najmniej o 10 proc. (w przeliczeniu na pełne etaty) w stosunku do 30 czerwca 2009 r. Redukcja ma objąć państwowe jednostki budżetowe, ZUS, KRUS, NFZ, fundusze celowe i agencje (m.in. Agencję Nieruchomości Rolnych, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Agencję Rynku Rolnego).

Najwięcej, bo kilkanaście ustaw, ma zawierać pakiet zdrowotny. PO chce wrócić do reformy służby zdrowia, którą zawetował prezydent Lech Kaczyński - zakładającą m.in. procedurę fakultatywnego przekształcenia samodzielnego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową. Rząd planuje też zlikwidowanie stażu podyplomowego, co spowoduje wcześniejsze wejście lekarzy w życie zawodowe oraz zniesienie podziału na specjalizacje podstawowe i szczegółowe. (PAP)

joko/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)