Notowania

raport
03.01.2011 07:15

Tusk o katastrofie smoleńskiej: Uprzedzałem Putina

Premier uważa, że Rosjanie nie powinni być zdziwieni polskimi uwagami do raportu MAK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

*Komentarze strony rosyjskiej sugerujące, jakoby polskie uwagi do projektu raportu MAK, świadczyły, że nastąpił w Polsce jakiś zwrot w sprawie katastrofy smoleńskiej, są _ niestosowne i kompletnie nie mają związku z faktami _ - ocenia premier Donald Tusk. *

Szef rządu wczoraj wieczorem w TVP Info ujawnił, że już kilka tygodni temu uprzedzał w rozmowie telefonicznej premiera Rosji Władimira Putina, iż ze strony polskiej będzie wiele krytycznych uwag do projektu raportu MAK.

_ - Także w rozmowie z prezydentem Miedwiediewem - teraz, kiedy był w Polsce - powiedziałem bardzo otwarcie, że raport MAK w tej postaci jest nie do zaakceptowania _ - mówił Tusk.

Dlatego też - jak ocenił premier - _ w żadnym wypadku _ uwagi Polski nie były dla nich zaskoczeniem. _ _Jak mówił, skonsultowanie raportu z komisją, na czele której stoi szef MSWiA Jerzy Miller, jak i z polskim akredytowanym przy MAK Edmundem Klichem, _ wystarczyło, żebym sformułował bardzo wyraźny komunikat _.

Pytany o odpowiedzialność za katastrofę szefa MON Bogdana Klicha, Tusk powtórzył swoje wcześniejsze oświadczenie: _ nie będę podejmował żadnych decyzji, które mogłyby zastąpić ostateczne werdykty komisyjne i prokuratorskie _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t90258.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;o;tusku;poniosly;go;emocje,168,0,743080.html) Miedwiediew o Tusku: Poniosły go emocje

Jak podkreślił, eksperci już kilka dni po katastrofie uprzedzali, że _ nie należy spodziewać się takiej odpowiedzi, której mogłaby oczekiwać publiczność, tzn. jednej, która by wskazywała: on zawinił albo to stało się przyczyną _. - _ Przyczyną praktycznie każdej katastrofy lotniczej nie jest jeden wypadek czy jeden człowiek, ale splot okoliczności _ - mówił Tusk.

_ - Dlatego wszyscy, którzy badają katastrofy lotnicze, wiedzą, że trzeba wyłowić z dziesiątek, setek, tysięcy tych zdarzeń te przyczyny, które są przyczynami rzeczywiście sprawczymi, a taką przyczyną jest ta, która gdyby ją usunąć, chociaż tą jedną, to już nie byłoby katastrofy _ - zaznaczył premier.

Jak dodał, wszyscy fachowcy mu doradzają, aby nigdy nie mówił, że coś było ważniejsze, a coś mniej ważne. - _ Bo cała ta ich praca polega na tym, żeby wyłowić wyłącznie te przyczyny, z których każda jest tak samo ważna _ - podkreślił Tusk.

Dopytywany, czy wśród takich przyczyn jest decyzja o lądowaniu w Smoleńsku, premier odparł: _ na przykład decyzja o lądowaniu; jest rzeczą oczywistą, że gdyby podjęto decyzję: nie lecimy, nie byłoby katastrofy; gdyby była decyzja: nie lądujemy, nie byłoby katastrofy _.

_ - Ale wiemy, że jest jeszcze kilka ważnych przyczyn, w tym konkretna sytuacja na lotnisku. Kiedy mówię, że raport jest nie do przyjęcia w tej postaci to tylko z jednego oczywistego powodu, że brakuje w nim precyzyjnych wskazań zakresu odpowiedzialności ze strony rosyjskiej - nie mówię w sensie narodowym. Tam też byli konkretni ludzi i konkretny stan rzeczy, który gdyby był inny, też nie byłoby katastrofy _ - podkreślił.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;o;przyczynie;katastrofy;smolenskiej;to;proste,92,0,746588.html) Prezydent o przyczynie katastrofy: To proste

Jak mówił, _ co do istoty _ zgadza się z opinią prezydenta Bronisława Komorowskiego, że przyczyna katastrofy była prosta, ale - jak zaznaczył premier - ta sprawa _ wymaga ponadstandardowej delikatności _. - _ Czasami nawet proste słowa albo naturalne odruchy podpowiadają nam co innego, to jednak przede wszystkim musimy zachować maksymalną delikatność _ - mówił.

_ - Może nie powiedziałbym arcybanalnie prosta, ale nie szukałbym na siłę interpretacji politycznych, sensacyjnych, spiskowych, bo wydają mi się one absurdalne, nieuzasadnione _ - dodał premier.

Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta podało w komunikacie, że prezydent Bronisław Komorowski nigdy nie użył sformułowania _ arcybanalnie proste _ w odniesieniu do przyczyn tragedii smoleńskiej, a proszony o komentarz do tej wypowiedzi premier został wprowadzony w błąd, błędnie przytoczonym cytatem.

Prezydent Bronisław Komorowski w sobotnim wywiadzie w TVP Info powiedział, że jest przekonany, że w raportach - i strony polskiej, i rosyjskiej - dotyczących katastrofy smoleńskiej nikt nie zakwestionuje tego, że głównym powodem tragedii była próba lądowania podjęta w nieodpowiednich warunkach pogodowych.

_ - W katastrofie smoleńskiej najważniejsze było to, że podjęto próbę lądowania w warunkach klimatycznych braku widoczności, w których absolutnie ta próba lądowania nie powinna mieć miejsca. Wszystkie inne kwestie są to sprawy dodatkowe. One mogły utrudnić sytuację. Ale to jest podstawowy powód i radziłbym nie szukać jakiś ekstra nadzwyczajnych wytłumaczeń, bo niestety - w moim przekonaniu - sprawa jest w sposób arcybolesny prosta _ - zaznaczył prezydent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t85799.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miller;o;smolensku;rosjanie;spelnia;nasze;prosby,21,0,745749.html) Miller o Smoleńsku: Rosjanie spełnią nasze prośby Szef MSWiA jest przekonany, że polski i rosyjski raport dotyczący katastrofy będą _ w 90 procentach zbieżne _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t102524.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;moge;wykluczyc;ze;to;byl;zamach,204,0,745164.html) "Nie mogę wykluczyć, że to był zamach" Marcin Dubieniecki, mąż Marty Kaczyńskiej chce zawiadomić prokuraturę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t123662.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/z;rosjanami;zgadzamy;sie;tylko;czesciwo,188,0,744892.html) Z Rosjanami zgadzamy się tylko częściwo Klich: Raporty są zbieżne co do działań polskiej załogi, ale nie kontrolerów.
Tagi: raport, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz