Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk obiecuje zapanować nad działaniami ABW

0
Podziel się:

Usuniemy przepisy umożliwiające nadgorliwość polskich służb - mówił premier Donald Tusk, pytany o zamknięcie krytycznej wobec prezydenta strony antykomor.pl i przeszukanie przez ABW domu jej autora. Dodał, że jeszcze dziś oczekuje na pisemne wyjaśnienia w tej sprawie.

Tusk obiecuje zapanować nad działaniami ABW
(kprm.gov.pl)

Usuniemy przepisy umożliwiające nadgorliwość polskich służb - mówił premier, pytany o zamknięcie krytycznej wobec prezydenta strony antykomor.pl i przeszukanie przez ABW domu jej autora. Dodał, że jeszcze dziś oczekuje na pisemne wyjaśnienia w tej sprawie.

- _ Dla mnie to też było przykre zaskoczenie, że w takiej sprawie używa się tak nieadekwatnych środków. Będę oczekiwał jeszcze dzisiaj, i to na piśmie, na wyjaśnienia, dlaczego takie środki zastosowano _ - powiedział Donald Tusk.

Jak podkreślił, aby w przyszłości służby nie miały pretekstów i pola do takiej _ nadgorliwości _, to _ najwyższy czas zmienić przynajmniej te przepisy, które chronią bardziej polityków od innych ludzi _. W jego ocenie, można przeprowadzić szybką dyskusję w parlamencie, na ile znieważanie innych ludzi powinno podlegać karze, ale - jak stwierdził - nie powinno być różnicowania polityków i innych ludzi.

- _ Prawa ludzi do ochrony dobrego imienia powinny być takie same, niezależnie od tego jakie funkcje się sprawuje w życiu publicznym. Myślę, że co do tej zmiany wszyscy będą w parlamencie zgodni, bo po raz kolejny widać, że to budzi więcej negatywnych emocji i uzasadnionych obaw, że służby państwowe mogą przesadzić _ - podkreślił premier.

- _ Wydaje mi się, że po spokojnym zastanowieniu się usuniemy te przepisy, które umożliwiają tego typu nadgorliwość czy to policji, czy ABW". "Ale też uważam, że nie ma co atakować dzisiaj służb w tej kwestii, bo jak sadzę, one też są ofiarami nieprecyzyjnego prawa, które daje pole do tego typu działań _ - podsumował Tusk.

W ocenie szefa polskiego rządu, wszyscy czasami mają wrażenie, że służby w Polsce zachowują się nadgorliwie, nawet jeśli - jak podkreślił - starają się działać zgodnie z prawem i nie mają złych intencji.

Tusk odniósł się także przedwczorajszej wypowiedzi Zbigniewa Girzyńskiego (PiS), który w _ Faktach po faktach _ stwierdził, że wielce prawdopodobnym jest, że premier inspirował działania ABW w sprawie strony antykomor.pl.

- _ Takie aluzje złośliwe i niemądre niektórych polityków opozycji i PiS-u, że to Tusk na pewno stoi za akcją ABW w sprawie strony antykomor.pl, uważam za taką typową opozycyjną złośliwość. Każdy kto mnie zna wie, że to jest absurd. O całej sprawie dowiedziałem się po tym, jak cała sprawa znalazła swój finał w tej niefortunnej akcji ABW _ - zapewnił Tusk.

Podkreślił, że sam przeglądając internet często napotyka na działania, które godzą w jego dobre imię, ale - jak oświadczył - nigdy nie pomyślał, żeby w tej sprawie zajmować stanowisko urzędowe czy prawne.

- _ Będę bezwzględny, jeżeli chodzi o egzekwowanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na stadionach i wszędzie gdzie indziej i tu nie ustąpię ani na krok, ale jeśli ktokolwiek ma ochotę bronić mojego dobrego imienia przy pomocy policji, to niech da sobie spokój. Ja nie jestem tym w żadnym stopniu zainteresowany _ - zapewnił premier.

Sprawa Roberta Frycza, autora strony antykomor.pl, zamkniętej po akcji ABW, trafiła dziś do Rzecznika Praw Obywatelskich. Adwokat blogera Bartosz Kownacki rozważa też, czy nie skierować do prokuratury zawiadomienia o przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariuszy Agencji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t20425.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zadamy;wyjasnienia;polskiej;watergate,84,0,765268.html) "Żądamy wyjaśnienia polskiej Watergate" Mularczyk: To skandal, że ABW kontrolowała rozmowy prezydenta. Trzeba wyjaśnić rolę Tuska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t131984.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pjn;o;antykomor;pl;chca;zmiany;prawa,108,0,834156.html) PJN o AntyKomor.pl. Chcą zmiany prawa Poncyljusz: _ Proponujemy wykreślenie z kodeksu artykułów mówiących, że kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t134888.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;przyjal;akcje;abw;ze;zdziwieniem,83,0,834131.html) "Prezydent przyjął akcję ABW ze zdziwieniem" Zdaniem profesora Tomasza Nałęcza należy zmienić prawo dotyczące karania za znieważenie prezydenta.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)