Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk: podzielam opinię szefa MON w sprawie odwołania gen. Noska

0
Podziel się:

Podzielam opinię ministra obrony Tomasza Siemoniaka w sprawie odwołania szefa
Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Janusza Noska - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk.

bEEfOuOJ

*Podzielam opinię ministra obrony Tomasza Siemoniaka w sprawie odwołania szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Janusza Noska - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk. *

O rozpoczęciu procedury odwołania szefa SKW poinformowało w piątek CIR. Wniosek o odwołanie generała złożył szef MON Tomasz Siemoniak.

"Procedura została wszczęta, podzielam opinię ministra obrony narodowej i jestem przekonany, że procedura zostanie konsekwentnie wykonana do końca, czyli konsekwencją tego będzie zmiana na stanowisku szefa SKW" - powiedział premier podczas konferencji prasowej w Gdyni.

bEEfOuOL

Zgodnie z ustawą o SKW i Służbie Wywiadu Wojskowego szefów tych służb premier powołuje i odwołuje na wniosek ministra obrony po zasięgnięciu opinii prezydenta, Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz sejmowej speckomisji.

"Dobrym zwyczajem, czy wręcz zasadą, jest niekomentowanie spraw, które dotyczą działalności służb specjalnych, a w szczególności spraw personalnych. Właściwym gremium do przedstawienia uzasadnienia jest Kolegium Służb Specjalnych i sejmowa komisja ds. służb i tam będę miał okazję szerzej się wypowiedzieć na ten temat" - powiedział z kolei dziennikarzom Siemoniak.

Według kalendarza prac sejmowej speckomisji najbliższe jej posiedzenie planowane jest na czwartek 26 września.

Odwołanie Noska może mieć związek z nieprawidłowościami związanymi z ustawianiem przetargów na ochronę lotniska w Malborku (Pomorskie). Pragnące zachować anonimowość źródło w MON powiedziało PAP, że minister obrony nie był zadowolony, że SKW zawczasu nie wykryła tej sprawy. "SKW powinna takie rzeczy wyłapywać na wcześniejszym etapie. Tymczasem pod ich nosem prokuratura, policja i Żandarmeria Wojskowa zrobiły wielką akcję" - powiedziało źródło.

bEEfOuOR

Wymagania przetargu miały być tak sformułowane, by warte 7 mln zł zamówienie otrzymała konkretna firma. Zdaniem policji zwycięzca de facto nie wykonywał usług lub wykonywał je w znacznie ograniczonym zakresie. Zarzuty w tej sprawie usłyszało w środę i czwartek osiem osób. W piątek szef MON odwołał dowódcę bazy w Malborku.

45-letni Nosek kierował SKW od lutego 2008 r. (przez pierwsze trzy miesiące jako p.o. szefa tej służby). Prezydent Bronisław Komorowski awansował go na generała brygady w listopadzie 2010 r. (PAP)

mja/ abr/ as/

bEEfOuPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)