Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: Polska postara się o poszerzenie ruchu bezwizowego ze Wschodem

0
Podziel się:

Polska będzie się starała, aby ruch bezwizowy ze wschodnimi sąsiadami
obowiązywał na zdecydowanie większych obszarach niż obecnie - zapowiedział w poniedziałek premier
Donald Tusk.

Polska będzie się starała, aby ruch bezwizowy ze wschodnimi sąsiadami obowiązywał na zdecydowanie większych obszarach niż obecnie - zapowiedział w poniedziałek premier Donald Tusk.

Tusk podczas konferencji prasowej w Gdyni był pytany, czy strefa małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim może zostać rozszerzona na całe województwa warmińsko-mazurskie i pomorskie.

Premier uważa, że wprowadzenie ruchu bezwizowego w ramach małego ruchu granicznego z Rosją wymagało nadzwyczajnej determinacji ze strony rządu, w szczególności MSZ. "Nie zawsze mieliśmy po drugiej stronie entuzjastów, zarówno po stronie rosyjskiej, jak i w Brukseli. Często dominowały nieufność czy sceptycyzm. Okazało się, że mieliśmy rację" - podkreślił.

Zdaniem szefa rządu obawy, że po wprowadzeniu ruchu bezwizowego wzrośnie przestępczość się nie sprawdziły, za to są widoczne korzyści dla mieszkańców mieszkających w pobliżu granicy.

Tusk podkreślił, że Polska dąży od wielu lat do łagodzenia reżimu wizowego wobec wschodnich sąsiadów Unii Europejskiej. "Będziemy szukali wszystkich dostępnych metod, aby ruch bezwizowy, albo z łagodniejszym reżimem wizowym, dotyczył zdecydowanie większych obszarów niż te wskazane decyzją Brukseli" - zapowiedział.

"To, co się wydaje rzeczą najważniejszą to odblokowanie (...) relacji polsko-białoruskich, ponieważ bardzo dużo tracą obie społeczności i Polacy mieszkający w pobliżu granicy z Białorusią i Białorusini. W tej sprawie będziemy się starali uzyskać lepsze niż do tej pory efekty" - powiedział Tusk.

Umowę między Polską a Federacją Rosyjską o zasadach małego ruchu granicznego podpisano 11 grudnia 2011 r. w Moskwie. Weszła w życie 27 lipca 2012 r.

Według danych SG od 27 lipca 2012 r. do lipca 2013 na drogowych przejściach granicznych odnotowano prawie 400 tys. przekroczeń granicy w ramach małego ruchu, co stanowi ok. 25 proc. całego ruchu granicznego (dane dotyczą tylko mieszkańców obwodu kaliningradzkiego). Ruch ten nasila się w weekendy.

Zezwolenia otrzymują osoby posiadające miejsce stałego zamieszkania w strefie przygranicznej przez okres nie krótszy niż 3 lata. Ułatwienia dotyczą również ich współmałżonków i dzieci na utrzymaniu (nawet jeśli mieszkają w strefie przygranicznej krócej niż trzy lata).

Po stronie polskiej umowa o małym ruchu obejmuje część woj. pomorskiego: Gdynię, Gdańsk, Sopot oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski; w woj. warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn i powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Po stronie rosyjskiej strefą przygraniczną jest cały obwód kaliningradzki.(PAP)

tgo/ eaw/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)